Maseczki na wakacjach. W których krajach trzeba zasłaniać usta oraz nos?

Nadszedł czas wakacyjnych wyjazdów, które wciąż jednak będą odbywały się w cieniu pandemii koronawirusa. Przypominamy, jakie wymogi związane z zakrywaniem ust nosa obowiązują w najczęściej wybieranych na wakacyjne wypady krajach.

W Polsce nie musimy już zakrywać ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym obowiązku planując wakacyjne wyjazdy. Jakie zasady obowiązują w innych krajach?

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Maseczki na południu Europy. Hiszpania, Portugalia, Włochy

"Na terytorium Hiszpanii obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej zamkniętej, w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami w niej przebywającymi (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym), w środkach transportu lotniczego, morskiego, autobusowego i kolejowego (w tym na dworcach i w portach) oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym, a także podczas imprez plenerowych, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami biorącymi udział w wydarzeniu (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym)" - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Plastik (zdjęcie ilustracyjne) 3 lipca UE kończy z jednorazowym plastikiem. Ale zakaz to nie wszystko

W Portugalii wciąż należy zakrywać usta i nos w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w urzędach, miejscach pracy, lokalach handlowych i usługowych, a także w środkach transportu publicznego. Ponadto maseczkę trzeba nosić także w przestrzeniach otwartych w przypadku niemożności zachowania dystansu 2 m.

We Włoszech sytuacja jest nieco inna. W poniedziałek 28 czerwca w znacznej części kraju wymóg noszenia maseczek w przestrzeni otwartej został zniesiony. Utrzymały go władze południowego regionu Kampania ze stolicą w Neapolu, a także burmistrz miasteczka Nursja w Umbrii. Maseczki trzeba też będzie nosić tam, gdzie zostanie wprowadzona czerwona strefa oznaczająca duże ryzyko zakażenia. Podsumowując, w większości miejsc można już przestać zasłaniać usta i nos, ale na wszelki wypadek warto mieć przy sobie maseczkę, szczególnie że wciąż przyda się w pomieszczeniach zamkniętych.

Zasady epidemiczne dot. maseczek. Grecja, Chorwacja i Bułgaria

Na terenie Grecji obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w publicznych przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych (ale tylko w przypadku dużych skupisk ludzkich). Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki grozi kara w wysokości od 300 euro. Niedozwolone jest zasłanianie ust i nosa chustami, szalikami i przyłbicami (w tym też pół przyłbicami).

W Chorwacji natomiast nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym na promach i w taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. na pocztach i dworcach, w bankach i kantorach) i punktach usługowych (np. w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, itp.), ale w przestrzeni otwartej (na przykład na plaży czy w parku) można maseczkę zdjąć.

W Bułgarii od połowy czerwca maseczki nie są obowiązkowe w otwartej przestrzeni publicznej, chyba że nie da się utrzymać dystansu społecznego. Usta i nos trzeba zakrywać za to w przestrzeniach zamkniętych i środkach komunikacji miejskiej. Kara za nieprzestrzeganie nakazu wynosi 300 lewów (ok. 700 zł).

Francja, Czechy, Węgry - czy w tych krajach należy nosić maseczkę?

We Francji zniesiono obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, z wyjątkiem tych przestrzeni, w których gromadzi się na małym obszarze wiele osób. Chodzi na przykład o różnego rodzaju kolejki i targi. Wciąż należy nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

W Czechach obowiązuje nakaz noszenia maseczek typu FFP2 lub wyższych klas - zwykła maseczka nie wystarczy. Usta i nos należy zakrywać w środkach komunikacji miejskiej i na przystankach, a także we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach. 

Na Węgrzech maseczki należy nosić w miejscach publicznych (m.in.w środkach komunikacji miejskiej, sklepach, urzędach itp.). "Maseczkę lekarską, ochronną, tekstylną lub wykonaną z innego materiału należy nosić w taki sposób, aby stale zakrywała nos i usta" - czytamy na stronie gov.pl. W tym wypadku więc, w przeciwieństwie do Czech, rodzaj maseczki nie ma znaczenia.

Turcja, Cypr i Egipt. Jakie zasady dot. maseczek tam obowiązują?

W Turcji wciąż jest aktualny obowiązek zasłaniania ust i nosa w zamkniętej przestrzeni publicznej, w tym w zamkniętych obiektach użyteczności publicznej i środkach transportu zbiorowego. W Bodrum, które jest często celem wycieczek turystycznych obowiązek zasłaniania ust oraz nosa dotyczy także otwartej przestrzeni publicznej (maseczkę należy nosić tam również na ulicy). Nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandatem w wysokości nawet 900 lir tureckich (ok. 400 zł). Nie trzeba natomiast zasłaniać ust i nosa na plaży, przy basenie hotelowym i w restauracjach.

Samozbiory, zdjęcie ilustracyjne Tinder dla rolników. Chcesz tanich owoców i warzyw? Wyrwij je na samozbiorach

W Republice Cypryjskiej z kolei obowiązuje nakaz noszenia maseczek przez osoby powyżej 12 roku życia zarówno w publicznych przestrzeniach otwartych (wyjątki: plaże, baseny, miejsca aktywności fizycznej) jak i w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Nieprzestrzeganie nakazu grozi mandatem w wysokości 300 euro. 

W Egipcie we wszystkich miejscach publicznych i środkach transportu nadal istnieje nakaz noszenia maseczek ochronnych (podobnie jak w przestrzeniach zamkniętych).

Ze względu na to, że obostrzenia w danych krajach mogą ulec zmianie w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną, należy każdorazowo przed wyjazdem sprawdzać aktualne zalecenia i nakazy na oficjalnych stronach internetowych.

Więcej o: