Ekspert: wariant Mu koronawirusa wydaje się mniej zaraźliwy od Delty

Nowy wariant koronawirusa Mu, który wywołuje obawy o skuteczność szczepionek, wydaje się mniej zaraźliwy niż Delta, ale potrzeba większej ilości danych - ocenił ekspert z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu David Hui, który doradza rządowi w sprawie pandemii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopisała niedawno Mu do listy tzw. wariantów budzących zainteresowanie (Variants of Interest - VOI), ponieważ występują w nim mutacje mogące sprawić, że obecne szczepionki będą mniej skuteczne w przypadku zarażenia wariantem Mu.

Wariant Mu posiada konstelację mutacji wskazujących na potencjalne właściwości ucieczki immunologicznej zbliżone do wariantu Beta

- napisała WHO w cotygodniowym biuletynie z 31 sierpnia. Powołała się przy tym na wstępne dane i podkreśliła, że przypuszczenia te trzeba sprawdzić w dalszych badaniach.

Według hongkońskiej stacji RTHK na świecie zidentyfikowano dotąd około 5 tys. zakażeń wariantem Mu w 39 krajach. Władze Hongkongu potwierdziły niedawno, że w mieście wykryto w czerwcu i lipcu trzy takie przypadki wśród osób przybywających z Kolumbii i USA.

Koronawirus. Wariant Mu mniej zaraźliwy od Delty

David Hui z Uniwersytetu Chińskiego ocenił, że Mu jest mniej zaraźliwy od Delty, która rozprzestrzeniła się na około 160 państw w podobnym okresie, licząc od wykrycia pierwszego przypadku. Eksperci zwracają jednak uwagę, że koronawirus wciąż mutuje i może się stać odporny na szczepionki.

Wariant Mu został wykryty po raz pierwszy w Kolumbii w styczniu 2021 roku. Od tamtej pory sekwencjonowanie genetyczne wykazało jego obecność w 39 krajach, ale jego udział we wszystkich sekwencjonowanych próbkach w skali globalnej spadł i wynosi obecnie mniej niż 0,1 proc. W Kolumbii i Ekwadorze wciąż jednak rósł i wykryto go tam odpowiednio w 39 proc. i 13 proc. badanych próbek - wynika z biuletynu WHO. (PAP,anb/ akl)

WHO pisze nazwę tego wariantu koronawirusa jako Mu, bo taki jest angielski zapis tej greckiej litery (nazwy wszystkich wariantów koronawirusa pochodzą z greckiego alfabetu) i tak też zostawiliśmy w tekście. W Polsce tę samą grecką literę zapisujemy zwykle jako mi.

*** 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: