Ilu w pełni zaszczepionych zakaziło się koronawirusem? Nowe dane pokazują jednoznaczną skuteczność

Zaledwie 2,75 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych - wynika z najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Zaledwie 2,75 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 21,12 proc. zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni - podał w sobotę na Twitterze resort zdrowia.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

Podano też, że w Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 21 400 739 osób. Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką to 2 792 130, a liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki to: 589 892.

Podane przez resort zdrowia dane to kolejny argument za skutecznością szczepień. Przypomnijmy - w sobotę przekazano informację o 16 896 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych 429 osób z COVID-19. Od początku pandemii w Polsce z powodu COVID zmarło ponad 102 tys. chorych.

Obecnie w polskich szpitalach przebywa 15 114 pacjentów z COVID-19, w tym 1 542 chorych jest podłączonych do respiratorów - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 696 łóżek i 2 756 respiratorów.

Czytaj też: Dworczyk o rozpadzie Rady Medycznej: "Współpraca była intensywna". Ordo Iuris triumfuje: "Czas najwyższy"

Zdaniem ekspertów piąta fala koronawirusa może być wyjątkowo dotkliwa - dlatego tak ważne są szczepienia. - Jeżeli przyjmiemy, że omikron dwa razy rzadziej "kładzie" do szpitala, to wystarczy dwa razy większa liczba przypadków w tym samym czasie, żebyśmy znaleźli się w takiej samej sytuacji ryzyka zajęcia łóżek szpitalnych jak teraz przy delcie - mówił niedawno w wywiadzie dla "DGP" prof. Rafał Cierczyński, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny.

 *

(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: