Czechy. Omikron dominuje w ca造m kraju. Ruszy造 obowi您kowe testy w zak豉dach pracy

W Czechach w poniedzia貫k wesz造 w 篡cie nowe przepisy zwi您ane z pandemi. Wszyscy pracownicy, tak瞠 ci zaszczepieni przeciw COVID-19, musz odt康 dwa razy w tygodniu, w poniedzia趾i i czwartki, podda si testowi na koronawirusa. Wed逝g resortu zdrowia wariant omikron odpowiada ju za 80 proc. nowych zaka瞠 w kraju.

Osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy dotąd byli zwolnieni z obowiązkowych testów, które poza szkołami przeprowadzano w dużych zakładach pracy. Jednak od poniedziałku obowiązek ten obejmuje wszystkich zatrudnionych.

Nowe zasady kwarantanny i testy pracowników w czeskich zakładach pracy

Istotna jest także zmiana czasu obowiązywania kwarantanny, która teraz wynosi pięć, a nie jak do tej pory, siedem dni. Od poniedziałku kwarantanna obowiązuje wszystkie osoby, które mają pozytywny wynik testu antygenowego, także ozdrowieńców i osoby w pełni zaszczepione.

Testy obowiązują we wszystkich zakładach pracy oraz obejmują osoby samozatrudnione i rzemieślników. Według informacji czeskich mediów, przedstawicieli firm oraz służb higieniczno-sanitarnych pierwszy dzie obowiązywania nowych przepisów nie przyniósł komplikacji.

Zdaniem komentatorów pozytywna ocena może wynikać z faktu, że wielkie firmy, takie jak Skoda Auto, zakłady energetyczne lub należąca do zakładów infrastruktury krytycznej elektrownia jądrowa Dukovany, testowały swoich pracowników niezależnie od obowiązujących od poniedziałku przepisów.

Problematyczna stała się kwestia pracowników, którzy odmówili poddania się testom. Dla nich należało stworzyć specyficzną formułę przebywania w pracy: obowiązek noszenia maseczek ochronnych klasy FFP2, oddzielne miejsca na spożywanie posiłków, dystans społeczny od pozostałych pracowników. Według mediów zastosowanie się do takich zasad dotyczyło niewielkich, oferujących różny asortyment sklepów.

Czechy. Omikron stanowi 80 proc. nowych zakażeń

Obowiązkowe testy w zakładach pracy zostały wprowadzone w związku z szybko rozprzestrzeniającym się w Czechach wariantem omikron koronawirusa. Ministerstwo zdrowia podało w poniedziałek, że udział tego wariantu w wymazach pobranych na potrzeby testów PCR wynosi około 80 proc.

Według ujawnionej w poniedziałek przez media instrukcji dla pracowników służb higieniczno-sanitarnych, mają oni ograniczyć próby udokumentowania kontaktów osób zakażonych tylko do grup wiekowych do 18 lat oraz ponad 65 lat. Powodem jest prognozowany szybki wzrost zakażeń SARS-CoV-2.

*

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia
Wi璚ej o: