Słowacja. Od soboty wstęp do restauracji i hoteli bez certyfikatów covidowych

Rząd Słowacji zdecydował w środę, że od soboty zniesiony zostaje obowiązek okazywania zaświadczeń o szczepieniach lub testach na obecność koronawirusa przy wejściu do hoteli, restauracji lub klubów fitness. Kolejny etap odchodzenia od restrykcji ma nastąpić 26 marca.

Pierwotnie premier Eduard Heger zapowiadał, że rezygnacja z ograniczeń będzie możliwa od 28 lutego, ale na posiedzeniu rządu przyspieszono ten termin.

Zobacz wideo ROZMOWA O PRACY | Odcinek 02 | STUDIA

Słowacja znosi część obostrzeń

Na Słowacji pozostaje obowiązek noszenia masek ochronnych FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego. Na świeżym powietrzu maski trzeba nosić podczas imprez masowych oraz tam, gdzie odległość między poszczególnymi osobami jest mniejsza niż dwa metry. Przy restauracyjnych stołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa, ale przy przechodzeniu do baru lub toalety trzeba będzie zakładać maskę.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Limit uczestników dalej obowiązuje na imprezach masowych. Od soboty takie imprezy będą dostępne dla 500 osób lub maksymalnie można będzie zająć 50 proc. miejsc. Dotyczy to imprez kulturalnych i sportowych, a także nabożeństw. W weselach będzie obowiązywać ograniczenie do 50 osób.

Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej

Rząd Słowacji zakłada, że złagodzenie restrykcji może zostać w każdej chwili cofnięte w zależności od sytuacji pandemicznej, która ostatnio systematycznie się poprawia. Średnio odnotowuje się dziennie 17 400 pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa. Obecnie hospitalizowanych jest ponad 2700 chorych na COVID-19. Mniej niż 100 osób oddycha z pomocą respiratora.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: