-
Bon Turystyczny - do kiedy można go wykorzystać? Został przedłużony na kolejne miesiące
Bon turystyczny miał być dostępny do 30 września bieżącego roku, jednak Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, na mocy której ze świadczenia będzie można korzystać kilka miesięcy dłużej. Wyjaśniamy, do kiedy możesz zrealizować bon oraz podpowiadamy, co trzeba zrobić, aby go otrzymać.
-
Sankcje wobec Rosji. Ponad połowa Polaków nie chce ich złagodzenia dla obniżenia cen energii [SONDAŻ]
Blisko 60 procent Polaków nie chce łagodzenia sekcji wobec Rosji dla zmniejszenia cen energii - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie rp.pl. Przeciwnego zdania jest trochę ponad 15 proc. respondentów.
-
Rosjanie zapłacą 45 euro więcej za wizy do Unii. KE chce zawiesić porozumienie z Moskwą
Komisja Europejska chce zawiesić zawarte z Rosją porozumienie o ułatwieniach wizowych Unii z Rosją. W praktyce oznacza to, że Rosjanie zapłacą 80, a nie 35 euro za wjazd do strefy Schengen. Dodatkowo obywatele Rosji będą musieli dłużej czekać na decyzję o przyznanie wizy oraz złożyć kilka dokumentów.
-
Miał węglowy został zakazany w 2020 r. Jest niebezpieczny dla środowiska, a PGG będzie go sprzedawać
Miał węglowy został w 2020 roku zakazany, ponieważ przyczyniał się do zanieczyszczenia powietrza oraz powstawania smogu. Miał zawiera m.in. szczególnie niebezpieczny pył zawieszony PM2,5 oraz drażniący drogi oddechowe dwutlenek siarki. Mimo to pojawił się w sklepie Polskiej Grupy Górniczej.
-
Oszczędzanie na ogrzewaniu jest groźne m.in. dla astmatyków. Kto nie powinien zakręcać kaloryferów?
Oszczędzanie na ogrzewaniu może przynieść katastrofalne skutki dla zdrowia. Rezygnacja lub zmniejszenie ogrzewania szczególnie wpłynie na osoby zmagające się z chorobami płuc czy układu krwionośnego. Ale nie tylko na nich. Zimno wpływa także na nasz sen oraz samopoczucie - może prowadzić do depresji, która nieleczona jest chorobą śmiertelną.
-
Dodatek węglowy. Czy trzeba zapłacić od niego podatek dochodowy?
Czy od dodatku węglowego trzeba zapłacić podatek dochodowy? Sprawdź, co mówi o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
-
300 plus na wyprawkę. Do kiedy należy złożyć wniosek, aby otrzymać świadczenie do końca września?
300 plus na wyprawkę to świadczenie, które mogą otrzymać dzieci, uczące się w roku szkolnym 2022/2023. Sprawdź, do kiedy należy złożyć wniosek, aby otrzymać świadczenie do końca września.
-
Dodatek do emerytury po 65. i 75. roku życia. Jakie są sposoby, aby otrzymać wyższe świadczenie?
Emeryci po 65. oraz 75. roku życia mogą podwyższyć świadczenia, korzystając z dodatków do emerytury. Przeczytaj tekst i dowiedz się, czy możesz otrzymać dodatkowe pieniądze.
-
Las lekarstwem na inflację. Grzybiarze ruszają do lasów, a w kolejkach po chrust jest nawet po 60 osób
Zdaniem ekspertów we wrześniu inflacja ponownie wzrośnie. Wysokie ceny prądu oraz braki węgla na rynku sprawiły, że Polacy udają się do lasu po chrust. Na liście oczekujących znajduje się czasem nawet 60 osób. Innym sposobem Polaków na inflację jest grzybobranie.
-
Zostało kilka dni na złożenie ważnego wniosku. Chodzi o nawet 2080 zł. Do kiedy się zgłosić?
Kończy się czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że można go złożyć w ciągu pierwszych trzech miesięcy od ustania epidemii.
-
Dodatek węglowy nie wystarczy nawet na tonę surowca? W niektórych składach kosztuje ponad 3,5 tys. zł
Dodatek węglowy przyjęty przez rząd może nie wystarczyć nawet na tonę węgla. Tak wynika z ustaleń Wirtualnej Polski, która sprawdziła ceny za tonę tego surowca w 15 losowych składach. Okazuje się, że najwyższa cena spośród wszystkich sprawdzonych miejsc wyniosła 3550 zł.
-
Naukowcy alarmują: W ciągu 60 lat obszar terenów leśnych na osobę zmniejszył się o 60 proc.
Obszar terenów leśnych przypadających na jedną osobę zmniejszył się, co jest spowodowane spadkiem powierzchni lasów oraz wzrostem liczby ludności. "Ciągła utrata i degradacja lasów wpływa na integralność ekosystemów leśnych, zmniejszając ich zdolność do generowania i świadczenia podstawowych usług oraz utrzymania bioróżnorodności" - podkreślają naukowcy prowadzący badania na temat globalnych lasów.
-
Ile wyniesie twoja emerytura? Nowe wyliczenia ZUS. Gdzie sprawdzić prognozę świadczenia?
ZUS opublikował wysokości hipotetycznych emerytur. Wszystkie ubezpieczone osoby, które ukończyły 35. rok życia, mogą sprawdzić, ile wyniesie ich prognozowane świadczenie.
-
Susza w Polsce. Rzeka Olza na wysokości Cieszyna ma zalewie siedem centymetrów
Poziom wody w rzekach drastycznie spada. Jest to spowodowane trwającą w Polsce suszą hydrologiczną. Obecnie w rzece Olza, na wysokości Cieszyna, woda ma zaledwie siedem centymetrów. IMGW wydało ostrzeżenie przed suszą na terenach aż 14 województw.
-
Wakacje 2022. Ekspert: Last minute nie jest już opłacalne. Wyjaśnia kiedy wybrać się na urlop
Za wakacje za granicą w tym roku zapłacimy kilkaset złotych więcej. - Ceny idą do góry, więc to last minute nie jest już opłacalne - wyjaśnił ekspert do spraw turystyki. Podkreślił jednak, że są szanse na znalezienie tańszych ofert.
-
Nie tylko cena cukru rośnie. Za słoik miodu trzeba zapłacić co najmniej 42 złote, a będzie drożej
W ostatnim czasie znacznie wzrosła cena cukru. Okazuje się, że nie tylko. Droższy jest także miód. Cena za litrowy słoik miodu waha się od 42 do nawet 90 złotych.
-
Susza w Polsce. Dramat rolników z lubuskiego. "Ostatni duży deszcz 3 miesiące temu" [WIDEO]
Rolnicy z województwa lubuskiego zmagają się ze skutkami suszy panującej w Polsce. Brak opadów deszczu spowodował, że wiele upraw uległo zniszczeniu. - Kukurydza to już ani na kiszonkę, ani na ziarno się nie nadaje - mówi z jeden z rolników.
-
Susza w Polsce. W 287 gminach obowiązuje apel o ograniczenie zużycia wody - gdzie dokładnie? [MAPA]
Sytuacja hydrologiczna w Polsce pod kątem suszy jest bardzo niekorzystna. Obecnie w 287 gminach obowiązują zakazy lub apele dotyczące ograniczenia użycia wody do celów innych niż bytowe. W 214 z 600 stacji wodowskazowych odnotowano przepływ niższy od średniej z najmniejszych przepływów rocznych. "Jest to rekordowy wynik z ostatnich 5 lat (2017-2022)" - informuje IMGW.
-
Przez wojnę brakuje oleju słonecznikowego. W sklepach pojawi się specjalna ulotka z kodami X
Wojna w Ukrainie spowodowała niedobory oleju słonecznikowego i z tego względu w niektórych artykułach spożywczych został on zamieniony na inny surowiec. Kody znajdujące się na ulotce będą informować konsumentów w sklepach, jaki inny tłuszcz został użyty do produkcji danego artykułu spożywczego.
-
Lubuskie. Mafia śmieciowa zakopała na terenach chronionych niebezpieczne odpady. Zarobiła kilka milionów
W Przemęckim Parku Krajobrazowym przestępcy zakopali co najmniej pół miliona metrów sześciennych różnych odpadów, które mają fatalny wpływ na środowisko. Nim wpadli, zarobili na tym kilka milionów złotych, więc bardzo chronili przestępczego procederu - zastraszali osoby, które były bliskie odkrycia prawdy, utrudniali kontrole i omal nie uśmiercili geodety. Ośmiu podejrzanym postawiono 24 zarzuty. Teraz sprawa trafiła do sądu.