-
Niemiecki koncern w czasie wojny wspierał Wehrmacht. Historyk odkrywa nieznane fakty
Niemiecka historyk odkryła nieznane dotąd fakty działalności firmy Miele w czasie II wojny światowej - podaje "Handelsblatt". Koncern, który początkowo produkował m.in. pralki i odkurzacze, zaczął wytwarzać również amunicję, miny i torpedy.
-
Niemcy podwyższają myto. Polscy przewoźnicy pełni obaw, klienci też odczują podwyżki
Od 1 grudnia niemieckie stawki myta dla ciężarówek wzrosną o ponad 80 proc. Polska branża transportowa szykuje się na ogromne koszty. Odczują je także konsumenci.
-
"Die Welt" o wyborach w Polsce: Dla Europy najważniejsze w tym stuleciu
Wybory w Polsce mają znaczenie dla całej UE; bez Polski Europa nie może stać się wpływowym graczem - ocenia "Die Welt".
-
Volkswagen ma wielki problem. "Popyt na niektóre elektryki spadł do zera"
Sprzedaż elektrycznych modeli Volkswagena w Europie nie spełnia oczekiwań - pisze "Handelsblatt". Rozmówcy mówią o "ciemnych chmurach na horyzoncie".
-
Polska i Niemcy nie dogadują się w sprawie centrum napraw czołgów Leopard. "Ceny z księżyca"
Polska i Niemcy nie były dotąd w stanie uzgodnić szczegółów ws. utworzenia centrum serwisowego dla leopardów używanych w Ukrainie - twierdzi "Der Spiegel".
-
Pepco chce podbić Niemcy. "Die Welt" pisze od odważnym planie polskiego giganta w środku kryzysu
"W środku kryzysu polska sieć Pepco wchodzi na niemiecki rynek w segmencie, który jest przesycony" - podaje czwartkowy "Die Welt".
-
Chiny kupią gaz z Kataru, gigantyczny kontrakt. "Handelsblatt": Niemcy w tarapatach
Do tej pory Niemcy nie zawarli żadnego kontraktu na dostawy LNG z Kataru - pisze "Handelsblatt". Niemiecki rząd chce bowiem podpisać kontrakt na najwyżej pięć lat, a Katar ma bardziej długoterminowe plany.
-
"TAZ": PiS buduje atom, nie pytając nikogo o zdanie. Mieszkańcy Lubiatowa są jak sparaliżowani
W decyzję o budowie elektrowni jądrowej rząd PiS nie włączył ani opozycji, ani lokalnych obywateli - pisze "Die Tageszeitung". "W małej wiosce Lubiatowo na Pomorzu, położonej około 70 km od Gdańska i bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim, mieszkańcy są jak sparaliżowani" - relacjonuje niemiecka dziennikarka Gabriele Lesser.
-
Niemiecki dziennik o rozdawnictwie PiS i "wielkim zagrożeniu". "Inflację powstrzyma jedynie recesja"
Ekonomiści krytycznie oceniają kosztowne prezenty wyborcze rozdawane przez polski rząd - pisze "Sueddeutsche Zeitung". - Rząd PiS, który już wcześniej pozyskiwał wyborców dzięki swym programom socjalnym, jest szczególnie zainteresowany tym, by ulżyć możliwie szerokim grupom wyborców. Obojętnie, ile będzie to kosztować - mówi dziennikarka "SZ" Viktoria Grossmann.
-
Ursula von der Leyen krytykowana. "Wiele ryzykuje. PiS przekonał KE do zgniłego kompromisu"
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opatrzyła polski demontaż sądownictwa europejską pieczęcią - piszą europosłowie Zielonych Terry Reintke i Daniel Freund w "Die Welt".
-
Niemcy. Bilet za 9 euro w ogniu krytyki. "Spowoduje chaos i otrzeźwienie"
Niemieckie gazety sceptycznie komentują rozpoczęcie sprzedaży biletów miesięcznych za 9 euro na transport publiczny w Niemczech. "Jeżeli rząd w Berlinie faktycznie chce coś zrobić dla klimatu, to powinien szybko i dużo zainwestować w rozbudowę infrastruktury kolejowej, zamiast rzucać się na projekt pilotażowy, który na końcu spowoduje jedynie chaos i otrzeźwienie" - ocenia gazeta "Neue Osnabruecker Zeitung".
-
"FAZ": Polska przygotowała się na kłopoty z rosyjskim gazem, a Niemcy muszą improwizować
Niemcy chcą zastąpić rosyjski gaz. "Terminal LNG to za mało, trzeba improwizować" - komentuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
-
Europa odczuwa gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę. "Ofiary wojny Putina"
Gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej mocno odczują skutki rosyjskiej napaści na Ukrainę - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Skutki gospodarcze już są poważne" - czytamy.
-
Radosław Sikorski w "Der Spiegel": Kto nie uzbraja Ukrainy, jest za wojną
Były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski krytykuje postawę Niemiec w sprawie kryzysu wokół Ukrainy i wzywa do pobudki ze "strategicznej drzemki".
-
"FAZ": Niebezpieczna miłość do Nord Stream 2. Trwanie przy gazociągu zwiększa zagrożenie wojną
Trwanie niemieckiej SPD przy poparciu dla Nord Stream 2 zwiększa zagrożenie wojną w Ukrainie - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
-
Niemcy. Olaf Scholz: Bardzo się cieszę, że Polska jest częścią naszej wspólnej Unii Europejskiej
Przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził nadzieję, że wkrótce odwiedzi Polskę. Podkreślił, że "praworządność to nieodłączna część Europy".
-
Niemieckie media: Polska ma szanse na miliardy z KPO. "Wypłata mogłaby zmotywować do misji na granicy"
Szefowa KE miała obiecać Polsce, że niebawem otrzyma pierwsze środki z Funduszu Odbudowy - twierdzi "Handelsblatt".
-
FAZ: "Kaczyński zaostrza ton wobec Niemiec". Wraca temat reparacji wojennych
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o słowach szefa PiS, jakoby Niemcy chciały budować IV Rzeszę.
-
Niemcy planują legalizację marihuany do celów rekreacyjnych. Nawet 4,7 mld euro zysku rocznie
Przyszła niemiecka koalicja zamierza zalegalizować sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych - podają media. Niemiecki budżet może zyskać na tym miliardy euro.
-
Kryzys na granicy. Morawiecki dla "Bilda": Pozwolilibyście, by przybyło kolejnych 50 milionów migrantów?
- Nikt nie przedostaje się przez granicę polsko-białoruską, choć próbują tysiące - twierdzi premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wywiadzie dla niemieckiego tabloidu "Bild". Jednocześnie zapewnia, że polskie władze dbają o migrantów: - Ludzie znajdowani w lesie po tej stronie granicy, trafiają albo do szpitala, albo do obozu, gdzie mogą złożyć wnioski o azyl. W ten sposób uratowaliśmy wielu ludzi przed śmiercią z wychłodzenia.