Polski Ład nie dla rozwiedzionych i konkubinatów. Nowe przepisy zamkną furtkę podatkową

Rozwiedzeni rodzice oraz osoby żyjące w nieformalnych związkach mogą "podwójnie" rozliczać się z dzieckiem. Polski Ład ma uszczelnić przepisy, aby ulga przysługiwała tylko jednemu rodzicowi.
Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Preferencyjne opodatkowanie pozwala samotnym rodzicom rozliczać się wspólnie z dzieckiem. Działa to na podobnej zasadzie co wspólne rozliczenie małżonków. Dzięki preferencji podatkowej samotny rodzic zapłaci podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich rocznych dochodów.

Jest jednak pewien warunek. Z preferencyjnego opodatkowania można skorzystać, jeśli dziecko nie ma żadnych dochodów lub jego roczny dochód nie przekracza kwoty 3089 zł. Świadczenia rodzinne nie wliczają się do dochodu dziecka.

Rozwiedzeni rodzice nadużywają przepisów

Obecne przepisy są jednak nadużywane przez samotnych rodziców. W 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 573/15) orzekł, że prawo do preferencyjnego rozliczania się z dzieckiem mają oboje rozwiedzeni rodzice, którzy naprzemiennie wychowują dziecko. Według sądu każdy rodzic ma status osoby samotnie wychowującej dziecko.

Z powyższego wynika, że oboje rozwiedzeni rodzice mogą korzystać z preferencyjnego opodatkowania. Polski Ład ma uszczelnić przepisy w tym zakresie.

Polski Ład uszczelni przepisy podatkowe

Z opublikowanego w poniedziałek przez rząd projektu ustawy podatkowej jasno wynika, że z preferencyjnego opodatkowania będzie mógł skorzystać tylko jeden samotny rodzic. Projekt wprowadza zmianę w art. 6 ust. 4 ustawy o PIT, zastępując słowa "od dochodów rodzica" na "od dochodów jednego rodzica". Zmiana ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. i zamknie furtkę podatkową dla rozwiedzionych oraz osób żyjących w nieformalnych związkach.

Warto jednak dodać, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu, preferencja podatkowa dla samotnych rodziców stanie się korzystniejsza niż obecnie. Przypomnijmy, że kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł, a pierwszy próg podatkowy ma zostać podniesiony do 120 tys. zł.

Więcej o: