Mozilla porzuca Thunderbirda. Firefox ważniejszy

"Czas poświęcony na ulepszenie Thunderbirda nie został dobrze wykorzystany" - stwierdziła prezes Mozilla Foundation. Organizacja nie będzie już pracować nad swoim programem pocztowym. Projekt najpewniej zostanie przejęty.

Mozilla Foundation, organizacja stojąca za przeglądarką Firefox i programem pocztowym Thunderbird, ogłosiła, że drugi z produktów nie będzie już rozwijany. The Register wyjaśnia, że Mitchell Baker, prezes Mozilli, zasugerowała, że "czas poświęcony na ulepszenie Thunderbirda nie został dobrze wykorzystany".

Program pocztowy został odsunięty przez Mozillę na boczny tor już w roku 2012. Poprawki wprowadzane do aplikacji dotyczyły w zasadzie wyłącznie kwestii bezpieczeństwa. Nad wszelkimi nowościami pracował zespół wolontariuszy. Doprowadziło to do sytuacji, w której Firefox wydaje się produktem dopracowanym i aktualnym, a Thunderbird mało atrakcyjnym i nierozwijanym.

Przeczytaj teżTu i teraz. Internet nie dba o przeszłość

Inżynierowie pracujący dla Fundacji mają skupić się na Firefoxie. Thunderbird jako produkt ma zostać wydzielony i... właśnie, to nie jest do końca jasne co się z nim stanie. Thunderbird jest na tyle rozpoznawalną marką, że na pewno znajdą się osoby chętne do jego dalszego rozwijania.

Jeśli projekt zostanie zamknięty, co jest raczej mało prawdopodobne, dla użytkowników Thunderbirda będzie to oznaczało kłopoty, bo nikt nie będzie już pracował nad aktualizacjami zapewniającymi bezpieczeństwo. Jeśli jednak znajdzie się ktoś chętny do zainwestowania w Thunderbirda użytkownicy mogą spodziewać się nowych funkcji i ulepszeń. Powinniśmy być jednak dobrej myśli, bo blisko 28 milionów użytkowników Thunderbirda stanowi solidną bazę, którą ktoś na pewno się zainteresuje.

Uważam że decyzja Mozilli będzie dla użytkowników Thunderbirda pozytywna. Niech produkt rozwija ktoś, kto w niego wierzy.

Wybraliśmy dla was najlepsze wtyczki do Firefoxa

Więcej o:
Komentarze (91)
Mozilla porzuca Thunderbirda. Firefox ważniejszy
Zaloguj się
 • akiraxx

  Oceniono 139 razy 131

  Dziwne. Pomimo że FF używam od wersji 0.5 (Phoenix jeszcze mu było), to bez problemu jestem w stanie sobie wyobrazić że zmieniam go na Chrome np. Ale dla Thunderbirda jakoś nie widzę żadnej sensownej alternatywy.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 85 razy 45

  Jeśli pożegnam thunderbirda to pożegnam i firefox'a

 • mario.wario

  Oceniono 35 razy 29

  No zlitujcie się Thunderbird ma otwarty kod, będzie żył swoim życiem, to nie outlook express...

 • jacek.nie.placek

  Oceniono 27 razy 25

  Używam TB od 1997r. (pod różnymi nazwami) i wolałbym go nie zamieniać na nic innego. Może to kwestia przyzwyczajenia?

  A może nie tylko. Widuję wieloletnich użytkowników Outlooka i widzę jak kiepsko sobie radzą z rozmaitymi funkcjami.

 • spolecznick

  Oceniono 44 razy 18

  Thunderbird skończył się po Kill'em All

 • flowerstandman

  Oceniono 26 razy 18

  Świetny, bo normalny program, mam nadzieję, że jeśli coś zmieni się w pomyśle na tego klienta, to nie będzie to żadna choinka. Dlatego korzystam już np. z Pale Moon, a nie z FF.

  W każdym razie sprawdzę sobie na szybko jakieś alternatywy...

 • parapsychopatolog

  Oceniono 21 razy 13

  Nie zabierajcie nam Thunderbirda! Nie każdy lubi posługiwać się pocztą przez www, szczególnie gdy ma się wiele kont na różnych serwisach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX