Theresa May w potrzasku w kwestii brexitu. Co ma zrobić? To może się skończyć nawet jej dymisją

EU Brexit

EU Brexit (Fot. Boris Grdanoski / AP Photo)

Brytyjska premier Theresa May pod ścianą? Prawie. Cokolwiek teraz zrobi, kula zza węgła może ją dopaść. Brexit staje się węzłem gordyjskim. Czy ma ona dość siły i determinacji, by być jak Aleksander Macedoński? Ale on nieprzypadkowo miał przydomek Wielki.

Unia Europejska nie chce łatwo oddać pola w negocjacjach brexitowych. Rozmowy są trudne dla Wielkiej Brytanii, ponieważ Unia broni w negocjacjach swoich 27 członków. Brytyjczycy chcą samych fruktów, ale tak dobrze nie ma. Dlatego zarówno Brytyjczycy, jak i Unia Europejska, ostrzą noże i zwierają szyki. Brexit może być dla Wielkiej Brytanii ciężką próbą. Zwłaszcza, że do głosu coraz mocniej dochodzi wewnętrzna opozycja z brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

Partia Konserwatywna jest podzielona

Im bliżej ostatecznego terminu brexitu, tym ostrzejsza walka trwa między frakcją proeuropejską a antyeuropejską tej partii. Może dojść nawet do obalenia Theresy May i zastąpienia jej kimś innym na stanowisku szefa rządu. W poniedziałek 18 czerwca w brytyjskim Parlamencie ponownie doszło do kryzysu na tle europejskim. Gra idzie o to, jaki wpływ na kształt negocjacji i ostateczne porozumienie brexitowe z Unią Europejską będzie miała władza ustawodawcza. Już jest ostro, a może być jeszcze gorzej. Obie frakcje nie składają broni.

Eurosceptycy z partii torysów obawiają się, że skrzydło prounijne tej partii w końcu wygra. Jego liderem jest były prokurator generalny Dominic Grieve. W kuluarach słyszy się ostrzeżenia, że jeżeli tak dalej pójdzie, to może dojść do pałacowego przewrotu i do obalenia przez prounijne skrzydło rządu May.

Może do tego dojść, o ile brytyjski parlament przegłosuje poprawkę, autorstwa Dominica Grieve’a, które da mu prawo zatwierdzenia ostatecznego porozumienia wynegocjowanego przez rząd z Komisją Europejską.

Najwięksi fani brexitu chętnie wyjdą z Unii bez porozumienia. Grieve ostrzega, że się temu sprzeciwi, nawet jeśli doprowadziłoby to do obalenia rządu. Brytyjski parlament w negocjacjach odgrywa coraz większą rolę, a May powoli dochodzi do wniosku, że nie ma mandatu na przeprowadzenie brexitu w jego najbardziej ekstremalnej formie.

Poniedziałkowe głosowanie

Co prawda May wygrała poniedziałkowe głosowanie w Izbie Lordów, ale za cenę olbrzymich ustępstw na rzecz frakcji proeuropejskiej. W ogromnym stopniu zgodziła się uwzględnić najistotniejsze aspekty dyskusyjnej poprawki autorstwa Dominica Grieve’a.

Na razie sama poprawka w głosowaniu została odrzucona. Ale jest to tylko pyrrusowe zwycięstwo May. Poprawka wisi ciągle nad rządem, jak miecz Damoklesa. Premier, aby przeprowadzić i wygrać głosowanie, musiała pójść na układ.

Odpowiedni wniosek, który może zostać zmieniony, zostanie przedłożony parlamentarzystom w przypadku braku porozumienia z UE w listopadzie. Jeśli Izba Gmin zadecyduje się odrzucić umowę wyjścia wynegocjowaną przez premier, to May zostanie zmuszona do powrotu do stołu negocjacyjnego z UE. W ten sposób praktycznie Unia Europejska będzie mogła bez końca przeciągać negocjacje brexitowe mając świadomość, że parlament zawetuje każdy pomysł twardego brexitu.

Na razie May wygrała w Izbie Lordów. W środę głosowanie w Izbie Gmin. To będzie faktyczny sprawdzian.

Czytaj też: Druzgocące prognozy. Brexit może skasować całą branżę motoryzacyjną na Wyspach

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

100 pytań z historii Polski - quiz dla długodystansowców
1/100Józef Piłsudski w 1918 r. objął stanowisko:
Zobacz także
 • Prezes UOKiK Marek Niechciał UOKiK chce, by banki udzielały kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu
 • Earns Apple Apple we wrześniu pokaże trzy nowe iPhone'y. Najtańszy ma być prawdziwym hitem
Komentarze (29)
Theresa May w potrzasku w kwestii brexitu. Co ma zrobić? To może się skończyć nawet jej dymisją
Zaloguj się
 • agzum

  Oceniono 2 razy 2

  Chyba z polską polityką nie jest jeszcze tak źle.

  U nas jedynie politycy opozycji są posądzani przez rządzących o działanie na szkodę kraju.
  W UK mają ten problem wewnątrz samej partii rządzącej.

  Fajne zapowiadają się te negocjacje. To tak jakbym kupował dom i chciał się potargować, a sprzedający wiedział, że żona kazała mi go kupić niezależnie od ceny.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  0

  "...może się skończyć nawet jej dymisją..."
  Oby. Tak beznadziejnego premierowania UK dawno nie doświadczyło.

 • cpfan

  Oceniono 10 razy 0

  Wychodzą jak swego czasu Unia Wolności ;P

 • isiah.thomas

  Oceniono 14 razy -8

  Merkel out, May out.

 • lolik52

  Oceniono 22 razy -16

  a co,głupia Tereska już nie ma jakiegoś ruskiego(byłego) szpiega do podtrucia?
  Skripale przeciągnęli kopanie jej w dudę na rok,to warto jeszcze jakiegoś ruskiego podwójnego agenta czy oligarcha poświecić dla dobra Wielkiej Brytfanny.

 • qawsedrftg

  Oceniono 42 razy -26

  Nie ma się co przejmować, bo UE się rozleci szybciej niż brexit będzie sfinalizowany. Śmieszne są rozważania o "solidarności" w kwestii podziału pseudo-uchodźców. Co by to mogło dać? Tylko odwlekanie problemu, i chowanie głowy w piasek. Czas Merkelowej się kończy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje