Japonia: stopy bez zmian i interwencja na rynku walutowym. Kurs jena w dół

Podczas gdy Bank Japonii podtrzymał dotychczasowy bliski zera poziom głównej stopy procentowej w przedziale 0-0,1 proc., japońskie władze zainterweniowały na rynku walutowym, aby osłabić jena. Po tej wiadomości kurs spadł wobec dolara o 2,7 proc.

Zgodna z oczekiwaniami decyzja Banku Japonii o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian zbiegła się z interwencją japońskich władz na rynku walutowym. Łagodna polityka pieniężna oraz wpompowanie przez władze japońskie dodatkowych środków wzmocniły efekt osłabienia jena. Bank Japonii zdecydował się złagodzić politykę i postanowił zwiększyć fundusz przeznaczony na zakup aktywów i przeprowadzanie operacji rynkowych do 15 z 10 bln jenów (130 mld dol.).

Kurs japońskiej waluty silnie stracił na wartości. Dolar umocnił się do jena o 2,7 proc., a euro o 2,9 proc.

Interwencja miała kosztować japońskie władze blisko 800-900 mld jenów (11,7 mld dol.). Minister finansów Japonii Yoshihiko Noda nie potwierdził jednak tej wiadomości. Odmówił komentarza w tej sprawie. Władze zdecydowały się na interwencję z powodu niepokojąco szybko rosnącego kursu jena. Nieustanne umacnianie się japońskiej waluty ma negatywny wpływ na poprawę sytuacji japońskiej gospodarki, która mocno została nadwerężona skalą zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi i falę tsunami z 11 marca oraz skutkami kryzysu nuklearnego.

Więcej o: