"DGP": Wizę do Turcji kupimy tylko przez internet

- Turcja zmienia zasady przyznawania wiz. Biura podróży obawiają się spadku popytu na wycieczki do tego kraju - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

Od kwietnia 2014 r. wizę do Turcji będzie można kupić tylko przez internet. Zniknie możliwość wykupienia jej na granicy. Według nowych przepisów nabyć ją może tylko turysta, a za transakcję będzie można zapłacić tylko kartą płatniczą.

Informacja ta zaniepokoiła pracowników biur podróży. Nie wszyscy klienci chcą płacić w ten sposób za usługi turystyczne. W TUI na przykład rachunki reguluje kartą zaledwie co trzeci klient - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" .

Biura podróży boją się, że klienci zrezygnują z wyjazdu do tego kraju, który obecnie jest drugim po Grecji najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków.

Dla branży takie rozwiązanie może oznaczać straty. Dlatego Polski Związek Organizatorów Turystyki wystąpił z pismem do ambasady Turcji, by wprowadził ułatwienia w nabywaniu wiz.

- Poprosiliśmy o to, by mogły być one oferowane klientom za pośrednictwem biur podróży, tak jak ma to miejsce w przypadku Emiratów Arabskich. Do tego by mogły być nabywane grupowo dla całej wycieczki, a nie osobno dla każdego z klientów. Płatność natomiast powinna być możliwa do uregulowania również przelewem - tłumaczy dziennikowi Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Według danych związku Turcja jest najpopularniejszym krajem wśród Polskich turystów - ma 26,6 proc. udziału w sprzedaży wycieczek i wyprzedza Grecję (23,3 proc.).

Więcej o: