"Puls Biznesu": Samozatrudnienie lekiem na kryzys?

Korzystniej będzie przejść na samozatrudnienie. Dzięki temu firmy będą mogły obniżyć koszty bez wyrzucania ludzi na bruk - informuje "Puls Biznesu".

Gazeta donosi, że szykują się zmiany podatkowe dotyczące jednoosobowej działalności gospodarczej - informuje informuje "Puls Biznesu"

Popularność samozatrudnienia wzrosła, kiedy w 2004 roku wprowadzono możliwość płacenia 19-proc. liniowej stawki PIT. Ale wtedy pojawił się też przepis, że nie można z niej skorzystać jeśli świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy (gdzie pracowało się na etacie). Trzeba było płacić standardowe stawki - 19, 30, 40 i odczekać rok, żeby móc płacić 19-proc. liniowy.

Wkrótce Sejm zajmie się senackimi propozycjami zniesienia tej rocznej karencji. Jeśli ktos przejdzie na samozatrudnienie w 2009 roku, to liniowy będzie mógł płacić w 2010 roku, a nie w - jak dotychczas - w 2011 roku. Według "PB" projekt umożliwi pracodawcom zmniejszenie kosztów w trudnych czasach, a pracownikom nie zabierze źródła zarobku, dzięki korzystnej stawce podatkowej. Projekt ma poparcie Ministerstwa Finansów.