"GP": Więcej zapłacimy za karty i konta bankowe

Kolejne banki przymierzają się do podwyżek opłat i prowizji za prowadzenie kont, korzystanie z kart i przelewy - pisze "Gazeta Prawna". Jako pierwszy w tym roku o podwyżkach zdecydował PKO BP.

Dziennik pisze, że z końcem kwietnia opłaty wzrosną także w ING Banku Śląskim. Najbardziej - bo o połowę - koszt korzystania z bankomatów konkurencyjnych banków. Zdaniem gazety, wkrótce podwyżki będą też dotyczyć między innymi Pekao S.A., drugiego największego rodzimego banku. W tym przypadku cennik jest związany z ubiegłoroczną fuzją z częścią banku BPH. Gazeta pisze, że również inne banki niebawem wprowadzą nowe cenniki.

Przyczyny rosnących kosztów to spadające stopy procentowe, załamanie na rynku kredytów hipotecznych oraz ubiegłoroczna wojna na depozyty. Te czynniki spowodowały zmniejszanie się marży odsetkowej, czyli różnicy między oprocentowaniem, po jakim banki pożyczają nam pieniądze, a tym, po jakim przyjmują od klientów. To negatywnie wpływa na wynik odsetkowy, czyli jedno z głównych źródeł przychodów banków.