Krakowskie mazurki, legendy i dukaty, czyli jak w stolicy Małopolski można zainwestować

Mazurek krakowski z dekoracją makaronikową należy do tych najpyszniejszych. Kraków przyciąga jednak nie tylko świątecznych łakomczuchów, turystów i miłośników tego miasta. Okazuje się, że za sprawą dukatów może przyciągnąć również inwestorów. Kilka dni temu w Krakowie zostało wprowadzonych do obiegu 100 tys. mosiężnych dukatów o nominale 4 Kraki. Krakowski lokalny dukat ma także wersje kolekcjonerskie wykonane ze srebra (2 tys. szt.) i złota (200 szt.), które mają szansę stać się hitem na polskim rynku numizmatycznym. Srebrny dukat jeszcze kilka dni temu kosztował 200 zł, dziś na Allegro sprzedawany jest już za ponad 300 zł.

Kiedy w 1287 r. Tatarzy chcieli zaatakować Kraków, miasto obronili żeglarze. Później dla żartu przebrali się w tatarskie stroje i wjechali do miasta, siejąc przerażenie wśród mieszkańców. Gdy okazało się, że tak naprawdę są to "swoi" ludzie, ogłoszono święto, a na pamiątkę tego wydarzenia raz do roku do miasta wjeżdża chan tatarski wraz z orszakiem włóczków - głosi jedna z krakowskich legend o Lajkoniku. Dziś Lajkonik, czyli brodaty Tatar na koniu, ubrany w kolorową spiczastą czapkę, jest jednym z najważniejszych symboli Krakowa.

Nie bez powodu więc pierwszym dukatem z serii Legendy Krakowskie, które Mennica Polska przygotowała dla stolicy Małopolski, jest właśnie dukat z Lajkonikiem. Jak zapowiada Tadeusz Steckiewicz, prezes Mennicy Polskiej, kolejny, którego emisja jest planowana jesienią tego roku, ma nawiązywać do legendy o Smoku Wawelskim.

Do 2014 r. Mennica przygotuje dla Krakowa także dukaty przypominające o innych istotnych wydarzeniach i legendach. "To będzie wspaniała promocja miasta. Monety te żyją własnym życiem, a na rynku kolekcjonerskim osiągają wartość zdecydowanie wyższą od nominału" - przewiduje Tadeusz Steckiewicz.

Według niego rarytasem dla kolekcjonerów będą dukaty z Lajkonikiem wykonane ze srebra i złota. Moneta srebrna została wybita w 2 tys. egzemplarzy, z których każdy kosztuje 200 zł. Moneta złota powstała w 200 egzemplarzach ze złota o najwyższej próbie 999,9; wyceniono ją na 2,5 tys. zł. Wszystkie rodzaje krakowskich dukatów są sprzedawane w Krakowie od 3 kwietnia. Jak zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kolejne dukaty będą wypuszczane dwa razy w roku przed Świętami Wielkanocnymi i Bożym Narodzeniem.

Planowane emisje dukatów

Dukaty można kupić poprzez stronę internetową Biura Promocji Regionów www.bpr.org.pl lub w punktach dystrybucji - ich listę można znaleźć również na stronie internetowej.

www.serwis-inwestora.pl