Grupa Azoty SA

(ATT) 24,2800 -0,2800 -1,14% 22.09.2023 17:00
Kurs odniesienia: 24,5600
Kurs otwarcia: 24,7600
Min 1D: 24,2800
Max 1D: 24,9200
Wolumen obrotu: 43 968
Wartość obrotu: 1 079 490,0000
Liczba transakcji: 408
Stopa zwrotu 1R: -28,59%
Min 1R: 23,7200 18.08.2023
Max 1R: 45,9400 16.01.2023
Wybrany okres: 22.09.2023
-
1D
1T
1M
3M
6M
1R
5L
MAX

Wiadomości - giełda

Grupa Azoty - prężnie rozwijająca się spółka z sektora chemicznego

Grupa Azoty - najważniejsze informacje

Grupa Azoty to spółka akcyjna z branży chemicznej z siedzibą w Mościcach. Jest to też największy koncern chemiczny. Założona została w 1927 r. i powstała z Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach, w skład której wchodzą spółki córki: Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Grupa Azoty Polyolefins S.A. Combo Expert GmbH Grupa Azoty ATT Polymers GmbH Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A. Grupa Azoty Koltar Sp. z o.o. Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne Sp. z o.o. Grupa Azoty Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. Grupa Azoty Automatyka Sp. z o.o. Grupa Azoty PROReM Sp. z o.o. Grupa Azoty jest liderem nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jeśli chodzi o podejmowane działania w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw inżynieryjnych i innych chemikaliów. W Unii Europejskiej zaś znajduje się na drugiej pozycji, jeśli chodzi o produkcję nawozów azotowych i wieloskładnikowych, melaminy, kaprolaktamu, poliamidu, alkoholi OXO czy bieli tytanowej. Grupa Azoty stara się rozwijać też na arenie międzynarodowej, dlatego też w 2018 r. przejęta została Combo Expert GmbH.

Grupa Azoty i notowania - na czym to polega?

Jednym z podmiotów, które obecne są na giełdzie, jest Grupa Azoty. Notowania mają więc istotne znaczenie. Dlatego warto poznać podstawowe zasady i definicje. Każdy tak naprawdę może spróbować swoich sił w inwestowaniu, ale bez odpowiedniej wiedzy, może to być nie tylko trudne, ale też wręcz niebezpieczne finansowo. Notowania w ogólności oznaczają ustalenie kursu, jaki akcje mają w określonym dniu. Kurs ten ustala się poprzez porównanie popytu i sprzedaży. Każdy, kto chce zainwestować, może zgłosić chęć zakupu czy sprzedaży papierów wartościowych za cenę minimalną lub maksymalną, a także "po każdej cenie". Kolejnym ważnym terminem jest kurs otwarcia, który oznacza cenę pierwszej transakcji (kupna lub sprzedaży) danego dnia. Kurs zamknięcia zaś to cena ustalona na koniec sesji z ostatniej transakcji.

Grupa Azoty - GPW

Grupa Azoty na GPW, czyli Giełdzie Papierów Wartościowych, jest notowana od dnia 30 czerwca 2008 r. Wchodzi w skład indeksów WIG - CHEMIA, mWIG40, WIG, WIG - Poland oraz RESPECT Index. Ponadto wchodzi też w skład zagranicznych indeksów takich, jak: MSCI, FTSE i FTSE4Good.

Grupa Azoty i dywidenda - czym w ogóle jest?

Dywidenda jest niezwykle atrakcyjną perspektywą dla inwestorów. Jest to kwota pieniędzy, która wypłacana jest od zysku netto w poprzednim roku obrotowym wypracowanym przez spółkę, ale może też to być np. zysk z poprzedniego roku czy z kwoty z kapitału zapasowego. Zasady jej wypłaty określone są w statucie. Może ona nastąpić nie tylko w pieniądzu, ale i w formie innych aktywów, np. akcji. Dywidenda może też być wypłacona, nawet jeśli spółka wykazała straty. Wtedy wypłata jest z zysków z lat poprzednich. W przypadku zaś Grupy Azoty i dywidendy, czy była wypłacana, można sprawdzić te informacje na stronach spółek córek bądź całego koncernu. Każda spółka ma bowiem obowiązek publikować takie informacje albo na swoich stronach, albo w innym miejscu, by były dostępne publicznie.

Grupa Azoty - jak kupić akcje?

Jest to spółka, która cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku. Dlatego Grupa Azoty i jak kupić akcje, może mieć istotne znaczenie dla wielu osób. W celu nabycia akcji wystarczy założyć rachunek maklerski w domu maklerskim i dysponować kwotą, która pozwala zakupić upragnione papiery wartościowe. Pomocą w tym zakresie służą maklerzy, ale również można zgłosić się do brokera. Należy jednak zawsze pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem.