Google chce stworzyć własny procesor? Tylko po co

Zespół pracujący nad tabletem Pixel C, stworzonym przez Google, poszukuje osoby na stanowisko... projektanta procesorów. Celem podniesienie prestiżu? A może naprawdę odważne plany?

Analiza ogłoszenia o pracę zamieszczonego przez zespół pracujący w Google nad tabletem Pixel C zdradza, że firma poszukuje osoby, która stworzy dla Google procesor. Jest to o tyle zaskakujące, że do tej pory gigant branży technologicznej zadowalał się współpracą z czołowymi producentami tego typu układów.

Jak zwraca uwagę Tech Times Pixel C to według Sundara Pichaia, prezesa Google , pierwszy tablet "stworzony od początku do końca przez Google". Sercem urządzenia jest jednak układ NVidii - jak widać Google przestaje to wystarczać.

Po co Google własny procesor?

Branżowa prasa zadaje sobie jedno podstawowe pytanie: po co Google własny procesor? Być może głównie ze względów wizerunkowych. Apple projektuje przecież własne układy ARM. Ich szybkość, nowoczesność, doskonałość są  powodem do dumy. W oczach konsumentów firma, która samodzielnie produkuje procesor jest postrzegana jako bardziej nowoczesna.

Być może nowe procesory trafią do urządzeń z serii Nexus. To dodatkowo wyróżniłoby je na rynku.

Stworzenie własnego procesora pozwoliłoby też w pewnym stopniu lepiej zoptymalizować jego wydajność. Od początku do końca mógłby być zaprojektowany tak, by dać te kilka procent dodatkowej mocy urządzeniom Google.

Ewentualność prac nad własnym procesorem może zdradzać też plany firmy: może Google chce stworzyć zaawansowane tablety takie jak Surface Pro czy iPad Pro. Drogie, prestiżowe, wyznaczające trend na rynku, przeznaczone dla biznesu. Google tworzy coraz więcej urządzeń, produktów, a wszystkie one wykorzystują procesory innych producentów. Być może stworzenie własnego układu pozwoliłoby też obniżyć koszty produkcji.

Nie można zapominać też o tuzinach projektów, nad którymi Google pracuje: Project Tango (tablet służący do interakcji z rzeczywistością rozszerzoną), router GoogleHub, projekty związane z internetem rzeczy. We wszystkich tych projektach posiadanie własnego procesora mogłoby okazać się korzystne.

Trzeba produkować wszystko?

Plany stworzenia własnego procesora pozwalają sądzić, że Google ma coraz ambitniejsze plany. Możemy spodziewać się nowej generacji urządzeń mobilnych sygnowanych marką Nexus. Takich, które będą bezpośrednio konkurować z produktami Microsoftu czy Apple. Jak widać Microsoft, Apple i Google stały się firmami, które produkują zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt. Gra toczy się o to, by dostarczać kompleksowe rozwiązania, by konsument korzystał z całego ekosystemu urządzeń i oprogramowania. To dlatego Microsoft zaczął produkować własne smartfony, tablety i komputery . Dlatego Apple stworzył własny układ ARM. Google nie chce być gorszy.