Zobacz najszybszy helikopter świata w akcji

Do tej pory najszybszym helikopterem na świecie był fikcyjny Airwolf, który był w stanie lecieć z prędkością dźwięku. Wie o tym każdy, kto był fanem niskobudżetowych seriali telewizyjnych z lat dziewięćdziesiątych (w tym właśnie serialu Airwolf). Z tym większą ciekawością skupiliśmy się na rzekomo najszybszym helikopterze Sikorsky X2, który osiągnął nędzne 299,2 mil na godzinę, czyli około 481 kilometrów na godzinę.
X2 X2 fot. X2

Kokpit

Najpierw rzut oka na kokpit i widok z kabiny. Z lewej strony najprawdopodobniej jedna z bardziej tajemniczych konstrukcji zakładów Sikorsky - X2 Light Tactical Helicopter.
X2 X2 fot. X2

Siedzisko pilota

Jak widać, nie ma miękkich kanap i poduszek. Kabina jest wąska i minimalistyczna, bo i cała konstrukcja jest raczej szczupła.
X2 X2 fot. X2

Dwa śmigła na górze

Sekret sprawności konstrukcji polega na zastosowaniu na szczycie helikoptera dwóch przeciwbieżnych śmigieł-rotorów, napędzanych jednym silnikiem T800. Utrzymują one X2 w odpowiedniej pozycji, nie dostarczając jednak ciągu pozwalającego na osiągnięcie dużej prędkości.
X2 X2 fot. X2

Tylne śmigło napędowe

Ten sam silnik - T800, dostarczający mocy górnym rotorom, napędza także zamocowane z tyłu, prostopadle do kierunku lotu śmigło napędowe. To za jego sprawą padł nowy rekord świata. Charakterystycznym elementem X2 jest także ogon odwrócony do dołu. Dzięki temu, przy odrobinie wyobraźni, helikopter wygląda jak odwrócony do góry nogami.
X2 X2 fot. X2

Pada rekord

Ujęcie z przodu oddaje smukłość konstrukcji. Jednocześnie zdradza także dlaczego niektórzy eksperci nie zgadzają się uznać rekordu w kategorii helikopterów. Wszystko z powodu relatywnie dużej powierzchni "skrzydeł" oraz rzeczonego ogonowego śmigła, ustawionego prostopadle do kierunku lotu. Zdaniem ekspertów rekord padł, ale raczej w kategorii śmigłowców hybrydowych. Co by nie było - 299,2 mil na godzinę (około 481 km/h) naprawdę imponuje.

 

[via The DEW Line]

Łukasz Cichy

Więcej o: