Top 10 aplikacji na Androida, które pozwolą ci trzymać rękę na pulsie

W dobie powszechnego dostępu Internetu każdy może nieustannie być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami z kraju i świata. Niezależnie od tego, czy interesuje się polityką, gospodarką, sportem, czy życiem gwiazd, może mieć wszystkie informacje w zasięgu ręki. Internet to jednak również wielki śmietnik, w którym czasem ciężko znaleźć pożądane informacje. Aby rozwiązać ten problem, napisano całkiem sporo ciekawych aplikacji, które pozwolą poradzić sobie z nim. Nie brakuje ich rzecz jasna na Androidzie. Oto dziesięć najlepszych.
DroidAnalytics DroidAnalytics fot. Android Market

DroidAnalytics

Cena: 3.99 zł

Jeżeli ktoś prowadzi swoją stronę internetową - niezależnie, czy zawodowo, czy w ramach hobby - zapewne regularnie przegląda raporty dotyczące ruchu, mającego na niej miejsce. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do sporządzania tego typu analiz jest prowadzona przez Google, usługa Analytics. Dzięki programowi DroidAnalytics będziemy mogli uzyskać dostęp do informacji na temat tego, "co na łączach piszczy", po wykonaniu zaledwie paru kliknięć.

DroidAnalytics to malutka aplikacja, której możliwości ograniczają się do integracji z naszym kontem w usłudze Google Analytics. To właśnie czyni z niej genialne narzędzie, które powinno znaleźć się na telefonie każdego webmastera. W DroidAnalytics znajdziemy absolutnie wszystko, czego nam potrzeba do analizy ruchu na naszej witrynie - między innymi liczbę odwiedzin, odsłon, czy ilość czasu spędzanego na stronie przez czytelników, w dziennym, tygodniowym lub rocznym przekroju. Ponadto, aplikacja do sporządzanych raportów dodaje bardzo użyteczne, przejrzyste wykresy, pozwalające łatwiej zilustrować stan naszego serwisu. Dla osób na co dzień korzystających z Google Analytics, ten program to bardzo dobrze zainwestowane 4 złote.

Twitter Twitter fot. Android Market

Twitter

Cena: darmowa

Zanim najnowsze wieści dotyczące znanych osób dotrą dziś do mediów, zwykły, szary człowiek może już dawno znać ich treść. Wystarczy śledzić swoich idoli - ulubionych muzyków, aktorów, czy sportowców w serwisie społecznościowym Twitter. A jak najlepiej robić to bez dostępu do komputera? Oczywiście z poziomu telefonu komórkowego lub tabletu, za pośrednictwem aplikacji dedykowanej wyłącznie temu portalowi.

Tak naprawdę, nie ma co rozglądać się za alternatywami dla mobilnego Twittera, kiedy jego autorzy oferują nam prosty i wygodny w obsłudze program do przeglądania swojej strony. Wystarczy mieć urządzenie z systemem operacyjnym Android, by cieszyć się niemal kompletną funkcjonalnością trzeciego co do wielkości serwisu społecznościowego na świecie. Szybka, darmowa aplikacja z bardzo przejrzystym interfejsem, pozwalająca śledzić wpisy przyjaciół oraz ulubionych artystów, sportowców i celebrytów, na dodatek śledząca w czasie rzeczywistym informacje na temat najgorętszych kwestii poruszanych w mikroblogach. Czego chcieć więcej? Chyba tylko...

Flow for Facebook Flow for Facebook fot. Android Market

Flow for Facebook

Cena: 5.89 zł

... klienta największej społecznościowej platformy na świecie - serwisu Facebook. W tej chwili swoje konto na witrynie założonej przez Marka Zuckerberga posiada i prowadzi kilkaset milionów ludzi z całego świata. Wliczyć w to należy także profile zespołów muzycznych, organizacji itd. To oczywiście znaczy, że na popularnym "Fejsie" każdego dnia pojawia się mnóstwo ciekawych wieści. Żeby niczego nie stracić, dobrze zaopatrzyć się w Flow for Facebook.

Przy okazji opisu klienta Twittera twierdziliśmy, że najlepsze aplikacje tego typu, to te oficjalne, wypuszczone przez właścicieli konkretnych serwisów. Kwestia Facebooka każe się nad taką teorią dwa razy zastanowić. Zuckerberg i spółka nie popisali się w tej materii. Oficjalny klient platformy społecznościowej ma sporo wad, działa wolno i brak mu niektórych funkcji. Na całe szczęście Chris Banes, programista pracujący w brytyjskim oddziale IBM, postanowił temu zaradzić i napisał własną aplikację. Flow for Facebook najlepiej opisuje hasło, którym reklamuje je sam autor - "robi wszystko to, co powinien oficjalny klient". Wśród najciekawszych funkcji należy wyróżnić integrację z powiadomieniami wysyłanymi na skrzynkę Gmail. Jeżeli jesteś uzależniony od FB, to z pewnością nie pożałujesz tych blisko 6-ciu złotych wydanych na tę aplikację.

SportsTap SportsTap fot. Android Market

SportsTap

Cena: darmowa

Wszyscy, którzy choć odrobinę interesują się sportem i mają swoje ulubione drużyny lub zawodników, doskonale wiedzą ile emocji może przynieść oczekiwanie na ostateczny wynik danego spotkania. Nie zawsze jednak możemy na żywo śledzić poczynania tych, którym kibicujemy. Dlatego warto mieć pod ręką taką aplikację jak SportsTap, która pozwoli nam być na bieżąco z najświeższymi doniesieniami ze świata sportu.

Jej autorzy doskonale wiedzą, jak prawdziwy kibic musi cierpieć pozostawiony w niepewności co do ostatecznego rezultatu zawodów, których w wyniku pechowego zbiegu okoliczności nie mógł obejrzeć. Dlatego właśnie za pośrednictwem SportsTap można nieustannie śledzić poczynania wybranego przez nas zespołu. Dzięki tej aplikacji nie umkną nam istotne wydarzenia w ramach najbardziej popularnych dyscyplin sportowych - między innymi piłki nożnej, hokeja, koszykówki, tenisa, golfa, futbolu amerykańskiego, czy wyścigów NASCAR. SportsTap nie ogranicza się tylko do obserwowania postawy lokalnej drużyny. Z tym programem w kieszeni kilkoma szybkimi kliknięciami sprawdzimy wszystkie interesujące nas wyniki. I to zupełnie za darmo.

Read It Later Pro Read It Later Pro fot. Android Market

Read It Later Pro

Cena: 2.82 zł

Zdarzyło się wam kiedyś czytać w sieci bardzo interesujący artykuł, by w momencie kliknięcia przycisku "następna strona", dowiedzieć się, że właśnie straciliście połączenie z Internetem? Jeżeli regularnie macie problemy tego typu, to możecie już odetchnąć z ulgą. Wszystko dzięki prostemu programowi Read It Later Pro, który pozwala zapisywać strony na później.

Możliwość zachowania treści witryny internetowej na komputerze to nic specjalnie nowego. Ale nie zawsze mamy okazję szybko wrócić do biurka z pecetem, by oddać się ponownej lekturze wybranego artykułu. Z kolei na urządzeniach mobilnych wcale nie jest to tak łatwe i wygodne w realizacji. Chyba, że zainstalujemy aplikację Read It Later Pro. Z kontem założonym w ramach powiązanej z programem usługi o tej samej nazwie można łatwo połączyć wiele urządzeń, od komputera osobistego, przez tablet, na telefonie komórkowym kończąc. Dzięki temu, niezależnie od tego gdzie jesteśmy i co robimy, bez trudu zapiszemy wybrane witryny na specjalnej liście. Read It Later Pro sformatuje je tak, by czytanie na ekranie mobilnego sprzętu było jak najwygodniejsze. Zapisanymi materiałami można bardzo łatwo zarządzać z poziomu aplikacji, sortując je, przeszukując, a nawet przypisując tagi do wybranych pozycji. Jakby tego było mało, Read It Later Pro wspiera ponad 130 innych aplikacji. Biorąc pod uwagę, że program kosztuje grosze, grzechem byłoby go nie pobrać.

Wikidroid for Wikipedia Wikidroid for Wikipedia fot. Android Market

Wikidroid for Wikipedia

Cena: darmowa

Chyba nie ma na świecie takiej osoby, która mając dostęp do Internetu nie skorzystałaby nigdy z takiego dobrodziejstwa, jak największa darmowa encyklopedia - Wikipedia. Gigantyczna (choć, niestety, nie wolna od pomyłek i przekłamań) kopalnia wiedzy jest nie tylko przydatna, ale również mocno uzależniająca. Jeżeli nie potraficie się obyć bez słynnej wolnej encyklopedii, to Wikidroid jest wprost idealnym programem dla was.

Przy ogromnej popularności Wikipedii, mogłoby się wydawać, że na Android Market znajdziemy mnóstwo bardzo dobrych klientów tej strony. Niestety, nic z tych rzeczy. Wielka, internetowa encyklopedia cierpi na niedostatek porządnych, obsługujących ją aplikacji. W tłumie przeciętnych programów wyróżnia się Wikidroid, stworzony przez zespół Sirius Applications. Aplikacja działa ze wszystkimi edycjami językowymi Wikipedii, z możliwością przełączania się pomiędzy różnymi wersjami danego artykułu. Ponadto, korzystanie z Wikidroid ułatwiają takie funkcje, jak wyszukiwanie głosowe, kopiowanie tekstu, czy tworzenie skrótów do wybranych pozycji. Darmowa wersja programu jest poprzeplatana dość łagodnymi w odbiorze reklamami. Żeby się ich pozbyć, trzeba zakupić Wikidroid Plus za niecałe 6 złotych.

Google Reader Google Reader fot. Android Market

Google Reader

Cena: darmowa

Na samym początku zestawienia pojawił się program do obsługi usługi oferowanej przez amerykańskiego giganta z Mountain View. Teraz przyszedł czas na popularną platformę do śledzenia kanałów RSS oraz Atom - Google Reader. Zabrała się za nią amerykańska korporacja i efekt jest znakomity.

Czytnik kanałów RSS stworzony przez Google to najpopularniejsza usługa tego typu na świecie. Tym bardziej dziwi, że trzeba było długo czekać na pojawienie się jej na platformach mobilnych. Android dostał Google Readera dopiero w grudniu ubiegłego roku. Nie ma jednak co narzekać - należy się cieszyć, że w końcu pojawiła się aplikacja deklasująca całą konkurencję w swojej kategorii. Z tym czytnikiem będziemy mogli nieustannie mieć na oku ulubione kanały RSS. Nie umknie nam żadna informacja, publikowana na śledzonych stronach internetowych. Co więcej, za pośrednictwem Readera można bardzo łatwo dzielić się otrzymanymi powiadomieniami ze znajomymi. Na dodatek Google nie pobiera za tę aplikację żadnych opłat.

Issuu Mobile Issuu Mobile fot. Android Market

Issuu Mobile

Cena: darmowa

Przeprowadzane co roku w naszym kraju badania potwierdzają, że czytelnictwo wśród Polaków maleje, aby nie powiedzieć, że wręcz zanika. Może faktycznie rzadko sięgamy po książki i gazety, a może po prostu coraz więcej osób przerzuca się na wirtualne książki i prasę? Jeżeli mamy ochotę poczytać coś ciekawego na swoim smartfonie lub tablecie, to śmiało możemy sięgnąć po Issuu Mobile i powiązaną z tym programem ogromną bazę tytułów.

Twórcy aplikacji zapewniają, że za jej pośrednictwem można w tej chwili zapoznać się z ponad milionem darmowych magazynów, gazet oraz książek w formie cyfrowej. Oczywiście pośród dostępnych wydawnictw znajduje się również całkiem sporo pozycji w języku polskim. Wykorzystanie technologii EasyRead pozwala wygodnie przeglądać nawet te magazyny, których wydawcy postawili na graficzne wodotryski. Ponadto, na wzór Read It Later, również Issuu Mobile może zapisywać wybrane tytuły, dzięki czemu będziemy mogli zapoznać się z nimi później, bez konieczności łączenia się z Internetem. Aplikacja stworzona przez zespół Issuu jest darmowa.

World Newspapers World Newspapers fot. Android Market

World Newspapers

Cena: darmowa

Niektórzy wciąż wyznają pogląd, iż czytać gazetę powinno się tylko w jej papierowym wydaniu. Posiadacze smartfonów i tabletów z systemem operacyjnym Androidem mają jednak World Newspapers - program dający dostęp do tysięcy wydawnictw z całego świata.

W bazie World Newspapers znalazło się aż 2300 pozycji. Składają się na nie gazety, magazyny i portale internetowe z 70-ciu krajów, w tym również Polski. Jeżeli jakaś informacja obiega świat, zwyczajnie nie ma możliwości, abyśmy nie mieli do niej dostępu. Dużym problemem nie powinny być też wiadomości publikowane w obcych językach, bowiem World Newspapers ma wbudowanego automatycznego tłumacza. Program daje też szerokie możliwości zarządzania wybranymi pozycjami. Tytuły można dodawać do ulubionych, udostępniać i wyszukiwać według kraju lub kategorii. Jakby tego było mało, opisywana aplikacja została wyposażona we własny czytnik RSS. Ponadto, jest zsynchronizowana z Read It Later, umieszczonym w tym rankingu na szóstej pozycji. Za pobranie World Newspapers nie zapłacimy ani grosza.

Pulse News Pulse News fot. Android Market

Pulse News

Cena: darmowa

Nowoczesny, przejrzysty, intuicyjny, wygodny w użytkowaniu - taki powinien być mobilny czytnik wiadomości. Pulse News spełnia wszystkie te kryteria. Skorzystacie z niego raz i już nigdy nie będzie chcieli używać żadnego innego news readera.

Jeżeli regularnie przeglądamy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt witryn internetowych, zapewne ciężko będzie nam za wszystkimi nadążyć. Na całe szczęście z programem Pulse News można mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Aplikacja posiada schludny, nowoczesny, przejrzysty, a przede wszystkim praktyczny interfejs graficzny, który w znacznym stopniu można edytować. W aplikacji można przygotować aż 5 paneli szybkiego dostępu, na których łącznie zmieścimy odnośniki do 60-ciu stron. Wybranymi treściami łatwo i szybko podzielimy się ze znajomymi dzięki synchronizacji ze skrzynką pocztową oraz kontami na Facebooku i Twitterze. Działa ona w dwie strony, więc będziemy mogli też śledzić to, co dzieje się na naszych profilach. Na dodatek Pulse News może importować subskrypcje RSS z konta założonego w usłudze Google Reader. Ta aplikacja to po prostu informacyjny raj. Co więcej - darmowy.

Więcej o: