8-bitowa moda - w co się ubrać na imprezę informatyków

Jakiś czas temu projektanci mody i producenci odzieży odkryli informatykę i gry komputerowe jako źródło inspiracji dla strojów.
8-bit mashup 8-bit mashup fot. /8-bit-anon.deviantart.com/art/8-bit-mashup-119899359

Skąd to 8 bitów?

Określenie pochodzi od gier na konsole trzeciej generacji wyposażone w ośmiobitową architekturę. Wcześniejsze maszyny też korzystały z 8-bitowych procesorów, a mówienie o ośmiobitowcach stało się powszechne, gdy zastąpiły je systemy 16-bitowe - podkreślano w ten sposób różnicę . Jedną z maszyn trzeciej generacji był sławny Nintendo Entertainment System (NES) znany też jako Family Computer (Famicom). W Polsce na początku lat 90. szalenie popularny był jego klon - Pegasus. Jednak w naszym kraju głównymi przedstawicielami maszyn 8-bitowych były różne modele komputerów Commodore i Atari. Gry na takich maszynach miały niewiele kolorów i grafikę z wielkimi wyraźnymi pikselami, co jednak nie przeszkadzało niektórym z nas zagrywać się w takie tytuły jak Mario, Contra, River Raid czy Bomber Man (innej grafiki po prostu nie było). Niska rozdzielczość i skąpa paleta kolorów kojarzą się więc z grami z dzieciństwa i młodości. Do tej nostalgii starają się nawiązywać producenci ubrań, gadżetów, muzyki, a nawet wydawanych raz jeszcze starych gier.

Uważasz, że znasz się na 8-bitowych klasykach? Sprawdź się w naszym quizie.

Ośmiobitowe koszulki

Najprostsza i najpopularniejsza forma pokazania swojego uwielbienia dla grafiki w stylu retro. W sieci są dziesiątki sklepów z setkami koszulek ozdobionych kanciastymi od pikseli wzorami. Tę konkretną można nabyć na zazzle.com za 19,40 dolara, poniższą z napisem "Gry wideo zrujnowały mi życie - na szczęście mam jeszcze dwa dodatkowe" na Threadless.com.

Koszulka z poziomem "życia'

A to już bardziej gadżeciarski t-shirt. Serduszka oznaczające energię życiową bohatera bardzo to charakterystyczny element starych gier. Koszulki ze sklepu ThinkGeek mogą być świetnym prezentem dla pary zakochanych graczy. Gdy osoby w nie ubrane znajdą się blisko siebie ich zapełnione do połowy paski życia naładują się całkowicie. Świetny sposób na powiedzenie komuś "lubię być blisko Ciebie". Za jedyne 18 do 25 dolarów.

Dwa podejścia do muszki

W Polsce muszka kojarzy się raczej politycznie, ale mimo to z pewnością ma wielu fanów, także w środowisku komputerowych maniaków. Ten model można przypiąć zarówno do ubrania, jak i wykorzystać jako spinkę do włosów. Nie brakuje różnych kolorów, a muszki składane są z podobnych do pikseli koralików. Do kupienia na GeekyGamer Shop za 12 dolarów.

Można też zbudować taką samemu - wszak klocki lego tak bardzo przypominają piskele.

Krawat

Jeśli nie lubicie muszek, to dla tradycjonalistów przygotowano też krawat, wykonany w 100% w jedwabiu. Niewątpliwie zwraca uwagę, mogą być jednak pewne problemy z dobraniem do niego koszuli. I pamiętajcie, żeby chusteczkę wystającą z kieszeni marynarki także powycinać w ząbki.

Kosztuje 15 dolarów, a kupicie go tutaj.

Tetrisowe trampki

Tetris to tytuł kultowy, pojawiał się nie tylko na 8-bitowych platformach. Nic wiec dziwnego, że figury z kwadratowych klocków, także podobnych do pikseli, pojawiają się jako deseń na ubraniach. Tu akurat na butach, które zaprojektował Keith Mark, grafik z Afryki Południowej, ale w sieci odnaleźć można wiele różnych modeli. Jak mówi projektant to "prosty wzór o wielkiej sile oddziaływania".

Buty na obcasie

W przypadku tych butów inspiracja Tetrisem i pikselami nie ogranicza się do deseniu. Ciekawe, jak trudno chodzić na takich obcasach? Samo obuwie to jednak tylko początek - jest one jednak częścią czegoś większego...

Kolekcja mody Anrealage

Kolekcja damskich ubrań na jesień zimę 2011/12 przygotowana przez firmę Anrealage to chyba najpełniejszy wyraz fascynacji starą grafiką. Nazwano ja zresztą "low" (ang. niski) w nawiązaniu do niskiej rozdzielczości ekranu, w jakiej wyświetlane były kiedyś gry.

Kolekcja mody Anrealage

Wszystkie ubrania złożone są z sześcianów lub przynajmniej ozdobione pikselopodobnym deseniem. W skład kreacji wchodzą też niezwykłe okulary, przez które świat wygląda jak plansza z Super Mario Brothers.

Rajstopy

To już przedmiot, który znajdą tylko najwytrwalsi gracze, docierający na ostatni poziom gry. Księżniczka może się w nie ubrać dla swojego wybawcy za jedyne 13,50 funta.

Pixel Mitts Pixel Mitts fot. perpetual kid

Rękawice kuchenne

Nie da się wiecznie żywić pizzą i zupkami chińskimi - te rękawice na pewno pomogą w przyrządzeniu pełnowartościowego i smacznego posiłku, który pozwoli przetrwać noc spędzoną na programowaniu, graniu w MMO albo podkręcaniu procesora.

Koszt to ok. 17 dolarów + wysyłka.

Okulary

Okulary to podstawa, symbol i esencja stereotypowego wyglądu informatyka lub gracza. A takie, które nawiązują do kształtu oprawek Ray-Ban z lat 80. (nosił je m.in. Clark Kent i Blues Brothers) i dodatkowo zrobione są z pikseli będą dumą każdego fana popkultury. Jest także model o mniej ogranych kształtach. Tylko cena 280 dolarów powstrzymuje od zakupu.

Zegarek na rękę...

Idea Icon Watch pozwala poczuć się jak bohater starej gry, który z trudem odczytuje godzinę na kanciastym cyferblacie. Dodatkowo możecie go mieć w każdym kolorze, o ile będzie to czarny.

Producent zegarka pochodzi z Korei i tam można kupić ten gadżet - na szczęście znajdziecie go też w zachodnich sklepach.

...i zegar na ścianę.

Czemu więc nie pójść dalej i sprawić, by każdy kto spojrzy na zegar w naszym domu, wiedział, że kochamy epokę ośmiu bitów. Ten konkretny model dostać można za 25 dolarów. Jednak pomysł zyskał popularność i teraz w wielu sklepach, nawet polskich, można odnaleźć podobne modele.

Bukiecik kwiatów

A co może podarować informatyk swojej zakochanej w 8 bitach dziewczynie? Kwiaty z pikseli. Jej radość wcale nie będzie wirtualna.

Paweł Kamiński

Więcej o: