Podczas premiery systemu Windows Phone 7 producenci zaprezentowali całą gamę urządzeń z nowym OS-em Microsoftu. Znajdziemy więc urządzenia z logo Samsunga, HTC oraz właśnie LG. Te ostatnie uważane są za "najlepiej wyposażone sprzętowo" telefony z WP7. Szczegóły techniczne znajdziecie tu.
Przy okazji warto wspomnieć, że wszędzie - poza Polską i Portugalią - model ten nosi nazwę Optimus. U nas zaważyły jednak argumenty natury prawnej (zastrzeżony wcześniej znak towarowy) i telefon nosi inną nazwę.
Jak może pamiętacie, jeszcze w dniu premiery napisałam kilka słów o samym systemie - wówczas bardzo nam się podobał. Zobowiązana byłam jednak wówczas do zachowania milczenia odnośnie sprzętu - przyjrzyjmy się teraz telefonowi jako całości.Wygląd - konstrukcja telefonu jest bardzo solidna - waży on prawie 160 g, czyli troszkę więcej niż przeciętny smartfon, ale z mojej perspektywy to zaleta. Jest na tyle lekki, że nie wyczuwa się go w torebce, a na tyle ciężki, że dobrze leży w dłoni. Tylna pokrywa wykonana jest z metalu i bardzo łatwo się ją otwiera.
Interfejs - kafelki są po prostu piękne. Nowy interfejs systemu jest też zwyczajnie intuicyjny - nie trzeba szukać ukrytych gdzieś opcji, są one wszystkie dostępne w miejscach, w których byśmy się ich spodziewali. Oprócz tego możliwość przypięcia często używanych kontaktów, stron internetowych lub aplikacji na pulpicie jest wielkim ukłonem w stronę użytkownika.
Integracja z Facebookiem - na kafelek kontaktów składać się mogą dane z karty SIM, Facebooka, Windows Live, Gmaila, Outlooka, Yahoo i jeszcze innych serwisów. Najbardziej podobało nam się to, że po połączeniu z kontem facebookowym, na liście znajomych pojawiły się informacje z tego serwisu społecznościowego, takie jak zdjęcie kontaktu, możliwość publikowania na tablicy, czy najnowsze informacje. Sam kafelek także ożywa - wyświetlane są na nim zmieniające się dynamicznie zdjęcia znajomych z Facebooka.
Pakiet Office - jeśli korzystacie ze smartfonu jako przenośnego biura, zainstalowany domyślnie pakiet Office przypadnie Wam do gustu. Bardzo silnie jest w nim wyeksponowany One Note, proste i skuteczne narzędzie do robienia notatek, z możliwością dodawania zdjęć oraz nagrań głosowych. Notatki można też zapisywać w Wordzie lub w Excelu; jest też opcja otwierana dokumentów zapisanych na dysku sieciowym SharePoint.
Aparat - 5Mpix. Zdjęcia są całkiem dobrej jakości, warto także wspomnieć o tym, że na obudowie znajduje się specjalny przycisk, obsługi aparatu. Dzięki niemu robienie zdjęć jest bardziej wygodne, niż klikanie po dotykowym ekranie, jak ma to miejsce w niektórych innych modelach telefonów.
Xbox Live i gry - (pisze Piotr Gnyp z Polygamia.pl) Xbox LIVE to jedna ze sztandarowych usług Microsoftu. Umożliwia ona nie tylko wspólne granie na Xboksach 360, ale również wspomaga granie na PC, pozwala kupować mniejsze tytuły w specjalnej sekcji Xbox LIVE Arcade i pełnoprawne gry w Games on Demand. Ale to nie wszystko - za jej pomocą możemy również wypożyczać filmy i seriale, oglądać ESPN czy przeprowadzać wideokonferencje. Ostatnie dane mówią, że ma ona ponad 25 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. Teraz te 25 milionów osób będzie mogło się z nią połączyć za pomocą swojego telefonu.
Co prawda na razie zakres oferowanych usług nie powala, bo tak naprawdę możemy jedynie kupić gry z XBLA i za ich pomocą zdobywać osiągnięcia zwiększające nasz globalny wynik gracza. Łatwo jednak przewidzieć, że Microsoft będzie stopniowo zwiększał swój wachlarz usług przeznaczony dla Windows Phone 7. O tym, że będziemy mogli kontynuować gry na telefonie dokładnie od tego miejsca, gdzie skończyliśmy je na konsoli już mówiono. A to dopiero początek dodatkowych możliwości, jakie daje jednoczesne posiadanie platformy mobilnej i stacjonarnej. Odblokowywanie dodatkowych poziomów, zdobywanie punktów czy pieniędzy w wersji mobilnej gry jest już standardem i zapewne niedługo zawita na stałe do
Windows Phone 7. Pierwsze jaskółki już mam - przed premierą Fable 3 pojawiła się gra Kingmaker wykorzystująca geolokalizację.
Brak języka polskiego - niestety, telefony z Windows Phone 7, czyli także LG Swift 7, nie są dostępne z polskim menu. Co więcej - nieznana jest nawet przybliżona data polskiej wersji językowej systemu.
Bateria - LG Swift 7 ma duży ekran (3,8"), kilka animowanych elementów, więc czas życia na bateriach nie zachwyca. U mnie przy "typowym" wykorzystywaniu smartfona bateria wytrzymywała jeden dzień. No, może 1,3. To niby przeciętny wynik jeśli chodzi o smartfony, ale jak pokazały urządzenia z ekranem bardziej energooszczędnym, na przykład Super AMOLED, można osiągnąć lepszy wynik. Z drugiej strony lepszy wyświetlacz to wyższa cena telefonu.
Cena telefonu - cena jest wysoka, urządzenie kosztuje bowiem bez abonamentu 1899 złotych.Pisanie SMS-ów - było takie sobie. Co do wysyłania nie mam zastrzeżeń, pojawia się za to kilka uwag związanych z klawiaturą i słownikiem. Jako że system operacyjny jest w języku angielskim, trzeba było czym prędzej usunąć słownik T9, żeby móc sensownie napisać wiadomość. To jednak drobiazg. Klawiatura jest wygodna, chociaż ja najwyraźniej przyzwyczajona jestem do trochę innego układu "klawiszy", więc zdarzało mi się mylić przyciski. Klawiatura najwyraźniej wymaga przyzwyczajenia.
Marketplace - z terenu Polski niedostępne są aplikacje z Windows Marketplace. Tak jakby. Oficjalnie nie są dostępne, nieoficjalnie regulamin można złamać w ten sam sposób, w jaki do niedawna radzili sobie użytkownicy konsoli Microsoftu - Xboksa. Nie wiemy do końca, co myśleć o sklepie z aplikacjami. Z jednej strony jest ich coraz więcej, a według prognoz w przyszłym roku programiści będą ich tworzyć co najmniej tyle, co na iPada - więc jest (i będzie) z czego wybierać. Nie podoba nam się natomiast to, że aby skorzystać z Marketplace, trzeba się do niego niemal "włamać", naruszając regulamin Microsoftu.
LG Swift 7 kosztuje, jak już wspomnieliśmy, ok. 1900 zł. Na tej półce znajdziemy także kilka innych telefonów, będących godną konkurencją. Czy warto zatem kupować akurat telefon LG z Windows Phone 7?
Tak, jeśli:
- angielskie menu nie stanowi dla was bariery
- korzystacie ze smartfona jako mobilnego biura (pakiet Office)
- korzystacie ze smartfona jako centrum rozrywki (Xbox live, aplikacja LG do strumieniowania treści na komputer)
- korzystacie z sieci społecznościowych i chcecie w ciągły i łatwy sposób utrzymywać kontakt ze znajomymi
- dużo korzystacie z mobilnego Internetu
Nie, jeśli:
- oczekujecie dłuższej niż dzień żywotności baterii
- wolicie smartfony z polskim menu
- mobilny Internet nie jest najważniejszy.
Nam telefon podobał się bardzo. Inni recenzenci także wystawili mu bardzo dobre opinie - nic dziwnego, Microsoft i LG naprawdę się postarały. Koncern z Redmond dokładnie określa, jakie parametry powinien spełniać telefon z ich systemem. I najwyraźniej taka decyzja się opłacała - LG Swift 7 jest dopracowany niemal w każdym calu. Szkoda tylko, że nie obsługuje języka polskiego i oficjalnie - Marketplace.
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące Windows Phone 7, to zobaczcie także nasz przewodnik.
Joanna Sosnowska