Cyberprzestępstwa bardziej dochodowe niż handel narkotykami

Według raportu opublikowanego przez firmę Symantec, pt. Norton Cybercrime Report 2011, cyberprzestępstwa kosztują globalną ekonomię ok. 114 miliardów dolarów rocznie.

Twórcy opracowania, przytaczają zatrważające dane. Wedle przeprowadzonych przez Symantec badań, co sekundę 19 osób staje się ofiarami internetowych przestępstw. Najczęściej są to ataki na serwisy społecznościowe, jak również wykradanie danych z kart kredytowych za pomocą phishingu czy oprogramowania typu malware.

Najbardziej poszkodowanym w wyniku cyberprzestępstw krajem są Stany Zjednoczone, które w ciągu ostatniego roku straciły w ten sposób ponad 32 miliardy dolarów. W czołówce plasują się również Chiny (25 miliardów strat), Brazylia (15) i Indie (4).

Obywatele innych państw nie mogą jednak spać spokojnie. Z danych zebranych przez Symantec wynika, iż ponad 69% dorosłych użytkowników Sieci było, choć raz w życiu, ofiarami internetowych bandytów. Uwzględniając wzrastającą liczbę ataków na urządzenia przenośne, liczba cyberprzestępstw wynosi obecnie ok. 1 miliona dziennie.

Co więcej, jeśli doliczyć do tego - ciężkie do oszacowania - koszty "społeczne", takie jak utrata prywatnych danych czy kradzież tożsamości, łączne straty w wyniku internetowych ataków wynoszą ok. 338 miliardów dolarów rocznie. Więcej niż roczne dochody podziemia narkotykowego.

Więcej o: