Mrożenie organów to przeżytek - najlepsze serce to bijące serce

Transplantolodzy wiedzą, że zamrożenie organów przeznaczonych do przeszczepienia wiąże się z koniecznością dowiezienia ich do potrzebującego w czasie oscylującym wokół sześciu godzin. Stąd koncepcja utrzymywania organów "przy życiu".

Producent sprzętu medycznego, firma TransMedics zaprojektowała pionierskie urządzenie o nazwie OCS, czyli Organ Care System. Obszerna skrzynka mieści w sobie system przepompowujący krew ze zbiornika do podłączonego w specjalny sposób serca przeznaczonego do transplantacji. Eksperci z TransMedics mówią,że po podłączeniu do systemu serce zwyczajnie znów zaczyna bić. Dzięki temu ekipa medyczna ma więcej czasu na dostarczenie organu do potrzebującego go pacjenta.

Serce umieszczone w OCS jest na bieżąco odżywiane. Automat dostarcza mu tlenu oraz optymalnej temperatury. Póki co, system nadal znajduje się na etapie testów. Badacze są jednak dobrej myśli.

 

Ciekawostką jest też fakt, że skrzynka z OCS jest wykonana z przezroczystego plastiku. Bez problemu więc można dostrzec bijące wewnątrz serce. Jeśli wyobrazić sobie kilka takich skrzynek obok siebie... no cóż, "ciarki" aż się proszą, żeby przejść po plecach.

Więcej o: