25 lat list dyskusyjnych

Nie każdy współczesny użytkownik Internetu miał kontakt z listami dyskusyjnymi. Ten popularny niegdyś sposób komunikacji stracił na popularności po pojawieniu się forów internetowych, jednak do dzisiaj używany jest przez zaawansowanych użytkowników. Pierwsze oprogramowanie używane do tego celu, komercyjny pakiet Listserv, skończył właśnie 25 lat.

Lista dyskusyjna to właściwie przekaźnik pocztowy - uczestnicy dyskusji wysyłają wiadomości na określony adres - adres listy, a oprogramowanie takie jak Listserv odbiera je i rozsyła pozostałym dyskutantom. Współcześnie, na listę dyskusyjną zapisać się można przez formularz na WWW, ale oprócz tego działa stara metoda, z czasów kiedy formularzy nie było - wysyłanie poleceń na osobny adres przeznaczony do przyjmowania wyłącznie wiadomości sterujących.

Opublikowany w 1986 Listserv był pierwszym oprogramowaniem tego typu. Początkowo nie był przeznaczony do działania w Internecie, jego środowiskiem była akademicka sieć BitNET/EARN. Jednak wraz z rosnącą dominacją Internetu, został przepisany do postaci działającej na używanych w Internecie systemach Unix, później także na Linuxa i Windows.

Obecnie Listserv ma konkurencję nie tylko w postaci innego oprogramowania do prowadzenia list dyskusyjnych, ale tez forów, Twittera, czy mediów społecznościowych. Połączenie funkcjonalności Listserva i forum internetowego oferują na przykład Yahoo! Groups, czy Google Groups - grupy możemy przeglądać jak fora internetowe, ale możemy też zapisać się do nich za pomocą poczty, jak na listę dyskusyjną. Jednak Listserv pozostaje jednym z dłużej używanych pakietów oprogramowania internetowego, mimo że nie jest tani - licencje kosztują od 50 do 2000 dolarów.

[źródło: informacje firmy L-Soft ]

Więcej o: