Lista dyskusyjna to właściwie przekaźnik pocztowy - uczestnicy dyskusji wysyłają wiadomości na określony adres - adres listy, a oprogramowanie takie jak Listserv odbiera je i rozsyła pozostałym dyskutantom. Współcześnie, na listę dyskusyjną zapisać się można przez formularz na WWW, ale oprócz tego działa stara metoda, z czasów kiedy formularzy nie było - wysyłanie poleceń na osobny adres przeznaczony do przyjmowania wyłącznie wiadomości sterujących.
Opublikowany w 1986 Listserv był pierwszym oprogramowaniem tego typu. Początkowo nie był przeznaczony do działania w Internecie, jego środowiskiem była akademicka sieć BitNET/EARN. Jednak wraz z rosnącą dominacją Internetu, został przepisany do postaci działającej na używanych w Internecie systemach Unix, później także na Linuxa i Windows.
Obecnie Listserv ma konkurencję nie tylko w postaci innego oprogramowania do prowadzenia list dyskusyjnych, ale tez forów, Twittera, czy mediów społecznościowych. Połączenie funkcjonalności Listserva i forum internetowego oferują na przykład Yahoo! Groups, czy Google Groups - grupy możemy przeglądać jak fora internetowe, ale możemy też zapisać się do nich za pomocą poczty, jak na listę dyskusyjną. Jednak Listserv pozostaje jednym z dłużej używanych pakietów oprogramowania internetowego, mimo że nie jest tani - licencje kosztują od 50 do 2000 dolarów.
[źródło: informacje firmy L-Soft ]