Facebook zapowiada "ulepszone listy przyjaciół". Odpowiedź na Google Plus?

Co ma Google+, a nie ma tego Facebook? Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim "kręgi", czyli zaawansowany system dzielenia znajomych na listy. Portal Marka Zuckerberga nie mógł jednak pozostać w tyle i już niedługo wprowadzi podobne rozwiązanie.

Zapowiedziane dziś nowe funkcjonalności Facebooka pozwolą na dzielenie znajomych na kilka różnych grup. Każda z nich posiadać będzie swoją tablicę, w łatwy sposób można będzie więc sprawdzić, co słychać u znajomych np. z pracy czy szkoły. Portal pozwoli także na takie ustawienia prywatności, by, przykładowo, znajomi z jednej listy nie widzieli wszystkich wpisów, które będzie się publikować.

Mówiąc bardziej konkretnie, zmiany na Facebooku obejmują:

"smart lists", a więc "sprytne listy",

listę bliskich przyjaciół oraz listę dalszych znajomych,

ulepszone sugestie dotyczące znajomych.

"Sprytne listy" tworzyć się będą same. Facebook sam podzieli znajomych każdego użytkownika na następujące grupy: praca, szkoła, rodzina, miasto. Oczywiście można będzie także samemu dodawać bądź usuwać z nich konkretne osoby.

Ręcznie tworzyć będzie można także dwie listy: bliskich przyjaciół oraz dalszych znajomych. W pierwszym przypadku wszystko co dane osoby będą publikować, pojawiać się będzie w aktualnościach, na głównej stronie portalu każdego użytkownika. Będzie można także przeskoczyć do tablicy, gdzie widoczne będą notyfikacje dotyczące tylko ich. Możliwa będzie także opcja włączenia powiadomień na temat aktywności tych osób.

W drugim przypadku będzie dokładnie odwrotnie. Aktywności "dalszych znajomych" pojawiać się będą rzadziej na tablicy aktualności i będą to tylko naprawdę ważne informacje.

Możliwe będzie także stworzenie listy osób, których aktywności w ogóle nie będą pojawiać się w aktualnościach. One z kolei widzieć będą tylko te rzeczy, które my opublikujemy jako widoczne dla wszystkich.

Facebook sam będzie także sugerował, jakie osoby powinno się dodać do konkretnej listy.

Nowe funkcje bardzo przypominają to, co na Google+ funkcjonują pod nazwą "kręgi". Czy dzięki nim najpopularniejszy obecnie portal społecznościowy ciągle taki pozostanie?

Ulepszone listy na Facebooku mają pojawić się jeszcze w tym tygodniu.

[via Facebook ]

Więcej o: