Twój domowy PC w służbie planecie, czyli Clean Energy Project

Clean Energy Project to inicjatywa amerykańskich naukowców, prowadzących badania mające na celu ograniczenie kosztów pozyskiwania energii słonecznej. Pomóc  może im jednak każdy, kto dysponuje komputerem podłączonym do Internetu.

Naukowcy z Clean Energy Project dążą do znalezienia organicznego materiału, który sprawdzi się lepiej w roli półprzewodnika w ogniwach słonecznych, niż stosowane do tej pory materiały syntetyczne. Koszty elektryczności uzyskanej z silikonowych ogniw są bowiem o ok. 10 razy wyższe, niż w przypadku energii pozyskiwanej z innych źródeł. Z astosowanie "naturalnych" półprzewodników, mogłoby przyczynić się do znacznego obniżenia ceny energii.

Aby zastąpić silikon organicznymi cząstkami o odpowiednim przewodnictwie elektrycznym i "wytrzymałości", konieczne okazało się przebadanie ok. 3,5 miliona molekuł, by naukowcy mogli odnaleźć wśród nich 1000 o najlepszych właściwościach. Dla jednego, nawet dużego, zespołu badawczego, byłaby to prawdopodobnie niewykonalna praca. Z prośbą o pomoc zwrócono się więc do internautów.

Dzięki użytkownikom Sieci, udało się do tej pory przetestować ponad 2 miliony molekuł, odnosząc przy tym pewne sukcesy (więcej na ten temat na stronie projektu). Współpraca ta nie byłaby możliwa, gdyby nie dobrowolne udostępnianie badaczom komputerów, przez zainteresowanych internautów. Instalując specjalny wygaszacz ekranu Clean Energy Project, zezwalamy bowiem na "wypożyczenie" naszego peceta do testów za każdym razem, gdy będzie on bezczynny, stając się tym samym częścią większej sieci.

Badania prowadzone przez CEP wciąż trwają i nie zapowiada się, by szybko dobiegły końca. Jeśli chcielibyście więc przyłożyć się do rozwoju energetyki słonecznej - wejdźcie na oficjalną stronę projektu http://cleanenergy.harvard.edu/ .

Więcej o: