Czy już za rok robot poniesie olimpijski znicz?

Marzy o tym pewien walijski naukowiec, który jest w trakcie konstruowania odpowiedniego kandydata do tej roli.

Doktor James Law, jak wielu rodziców, marzy, by jego dziecko zrobiło w życiu coś wyjątkowego. Tylko, że on sam jest pracownikiem wydziału nauk komputerowych Uniwersytetu Aberyswyth w Walii. A zbudowane wspólnie z innymi naukowcami dziecko jest robotem. Nazywa się iCub.

iCub i James law

Maszyna ma rozmiary i proporcje dziecka i nie jest to jedyne podobieństwo. Jej unikalną umiejętnością ma być zdobywanie wiedzy o świecie w taki sam sposób, w jaki robi to mały człowiek - poprzez wzrok, słuch i dotyk. W oczach iCuba zamontowano kamery, w uszach mikrofony, a palce wyposażono w czujniki dotykowe. Robot będzie uczyć się na podstawie doświadczeń jakie zdobędzie - naukowcy do minimum ograniczyli liczbę uprzednio zaprogramowanych akcji, które może wykonać.

iCub uczy się rozpoznawać obiekty:

 

A także chwytać przedmioty:

 

Przykładowo, zaprogramowanie robota, by chwytał piłkę jest proste - jednak iCub ma sam dojść do tego jakie ruchy i w jakiej kolejności musi wykonać, by przedmiot nie wyśliznął mu się z rąk. Uczy się także mówić: patrzy na przedmiot, dokonuje interakcji, nazywa do i w końcu mówi. Naukowcy-rodzice pomagają mu poprzez pokazywanie, które przedmioty są ważne, uczenie ich nazw i ewentualne poprawianie  gramatyki.

Jak mówi pracujący przy projekcie profesor Mark Lee:

Dziecko najpierw uczy się rozglądać, korzystać z oczu. Potem przychodzi czas na chwytanie i kontrolę rąk, a na końcu na nogi. iCub ma być autonomiczny, nie programowaliśmy go uprzednio - system sam odkryje, co potrafi.
 

Naukowcy mają nadzieję, że roboty zdolne do uczenia się będą kiedyś dużą pomocą w pracy przy taśmie w fabrykach. I na tym się zapewne nie skończy, o czym świadczy pomysł naukowca.

Zdaniem Jamesa Lawn niosący znicz robot byłby doskonałym symbolem na wypadające w 2012 roku setne urodziny Alana Turinga.  Byłby jednocześnie hołdem dla dokonań autora testu Turinga. Pytania zadawane w nim sa próbą formalnego zdefiniowania sztucznej inteligencji. Zastępują jednocześnie naładowane emocjami i bezsensowne pytanie "Czy maszyny myślą?". Test Turinga jest bardzo istotnym elementem badań nad sztuczną inteligencją.

iCub byłby także inspiracją dla przyszłych naukowców pracujących nad coraz doskonalszymi robotami.

Zobacz także: Cleverbot przeszedł Test Turinga - co z tego wynika?

Uniwersytet Aberyswyth jest jedną z 10 europejskich placówek, która bierze udział w badaniach nad tego typu maszynami - Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 8 milionów dolarów.

[ Singularity Hub ]

Więcej o: