Konferencja Apple: relacja na żywo - iPhone 4S i prawie jak sztuczna inteligencja

Zapraszamy na relację na żywo z odbywającej się w Cupertino konferencji Apple.

Minęło już 15 miesięcy od premiery iPhone'a 4. Czy to już czas na "piątkę"? Tak mówią plotki, choć kto wie, być może czeka nas tylko odświeżona "czwórka". A może jeszcze coś innego? Nowe usługi? Niespodzianki? Zapraszamy na relację na żywo.

18:47 Jeśli App Store jest zamknięty, to wiedz, że coś się dzieje. To znaczy, że zbliża się konferencja Apple. Start: podobno o 19:00, ale opóźnienia są bardziej niż spodziewane.

zamknięty App Storezamknięty App Store zamknięty App Store

18:50 Czym byłaby jakakolwiek konferencja bez przecieków? Japońska strona Apple właśnie wystawiła przedsprzedaż iPhone'a 4S z datą premiery wyznaczoną na 14 października. Jednak nie będzie "piątki"?

18:54 Konferencja Apple jeszcze się nie zaczęła, a do redakcji już dostarczono nowe maki.

nowe makinowe maki nowe maki

Tak, wiem, bywały lepsze dowcipy na świecie.

18:57 Zostały trzy minuty, czas zadbać o odpowiedni podkład muzyczny:

 

19:02 Ruszyliśmy, praktycznie bez opóźnień. Tim Cook na scenie. Podobieństwa do Steve'a Jobsa? Jeansy, podobnie złożone ręce. I też kocha Apple.

19:03 Trwa pogadanka o historii i dokonaniach firmy, to czas na dopicie coli i zjedzenie ostatnich ziarenek popcornu.

19:05 Jest i wycieknięte zdjęcie wspomnianego wyciekniętego iPhone'a 4S.

pierwsze zdjęcie iPhone'a 4Spierwsze zdjęcie iPhone'a 4S pierwsze zdjęcie iPhone'a 4S

19:07 W ostatnim tygodniu w Chinach otwarto dwa nowe sklepy Apple - w Hong Kongu i Szanghaju. Takie relacje na razie na scenie. Ale skoro jesteśmy przy Azji, to wracam do moich maków.

19:09 357 sklepów w 11 krajach. To ile z nich stoi w Polsce?

19:11 Do tej pory kupiono już sześć milionów OS X Lion. Windowsowi 7 zajęło dwadzieścia tygodni, by dobić do dziesięciu procent wszystkich zainstalowanych na świecie Windowsów. Lionowi: dwa tygodnie.

19:14 300 milionów sprzedanych iPodów na świecie. Sony zajęło 30 lat, żeby dobić do 220 milionów walkmanów. Takie porównanko od Tima. Prawie połowa kupujących iPody wcześniej nie posiadała tego sprzętu. Udział w rynku: 78%.

19:17 iTunes: 20 milionów piosenek, 16 miliardów pobrań. To usługa muzyczna numer jeden na świecie, gdybyście jeszcze się nie domyślili. Od paru dni także w Polsce, przypominamy (od paru dni... Och, nieważne).

19:18 iPhone to 5 procent wszystkich telefonów komórkowych na świecie. iPhone 4 to połowa całego rynku iPhone'ów. Szybka matematyka: iPhone 4 to 2,5 procent wszystkich telefonów komórkowych na świecie.

19:20 Podczas fragmentu o iTunes na prezentacji pojawił się zrzut ekranowy ze sklepu muzycznego, a na jego czele: Eminem. Myślicie, że Tim Cook jest fanem?

19:22 Głowa Tima Cooka znad pianina na tle sklepu w Szanghaju.

Apple CEO Tim Cook speaks in front of an image of the Shanghai Apple Store at Apple headquarters in Cupertino, California October 4, 2011. REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS)Apple CEO Tim Cook speaks in front of an image of the Shanghai Apple Store at Apple headquarters in Cupertino, California October 4, 2011. REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS) REUTERS/ROBERT GALBRAITH

19:23 iPad ma 74 procent rynku tabletów na świecie.

19:24 Na scenie Scott Forstall, wiceszef oddziału odpowiedzialnego za system iOS.

19:26 18 miliardów pobrań aplikacji. To - średnio - więcej niż miliard miesięcznie. No robi wrażenie, ja rozumiem, ale czekamy na jakieś nowości, no...

19:28 Forstall na razie omawia iOS 5, nowy system powiadomień (w belce rozwijanej od góry, gdzieś już to widziałem...), a także nowy system wiadomości możliwych do wysyłania między sprzętami z iOS - iMessage. Na razie nic nowego, mówiono już o tym wcześniej.,

19:31 Wracając do iPhone'a 4S - po lewej on, po prawej iPhone 4. Znajdź 10 różnic.

19:32 Więcej o iOS 5 pisaliśmy już w tym miejscu.

19:33 Większość nowości w iOS 5 to rzeczy zaczerpnięte z aplikacji firm trzecich. Deweloperzy się zapłaczą?

19:36 Yahoo Finance pokazuje, że akcje Apple na razie idą w dół (choć powoli się podnoszą, przynajmniej na to wygląda).

Apple CEO Tim Cook speaks in front of an image of the Shanghai Apple Store at Apple headquarters in Cupertino, California October 4, 2011. REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS)

19:37 iOS 5 do pobrania już 12 października.

19:38 Na scenie Eddy Cue, który będzie mówił o iCloud.

19:39 Eddy Cue Eddym Cue, ale gdyby kogoś ciekawiło, jak wygląda Scott Forstall (to ten na dole)...

Apple CEO Tim Cook speaks in front of an image of the Shanghai Apple Store at Apple headquarters in Cupertino, California October 4, 2011. REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS)REUTERS/ROBERT GALBRAITH

19:41 iCloud synchronizuje zawartość wszystkich iUrządzeń danego użytkownika. Plus: codziennie robi kopię zapasową najważniejszych informacji. No i oczywiście, co już wiedzieliśmy od dawna, jest zupełnie darmowy.

19:42 Coś zupełnie nowego to aplikacja Find My Friends: można szybko znaleźć lokalizację znajomych (i podzielić się swoją), którzy się na to zgodzą.

19:45 iCloud za darmo zaoferuje każdemu użytkownikowi 5GB miejsca w sieci. Więcej można oczywiście kupić.

19:47 Polska strona Apple już zaktualizowana. Znajdziecie ją tutaj .

zaktualizowana strona Applezaktualizowana strona Apple zaktualizowana strona Apple

19:49 Premiera iCloud na całym świecie już 12 października. iTunes Match, czyli synchronizacja biblioteki muzycznej z chmurą pod koniec tego miesiąca, ale na razie tylko w Stanach.

19:50 Teraz na scenie Phil Shiller, będzie mówił o iPodzie Nano.

19:51 OK, Apple wreszcie przyznało się, że iPod Nano najlepiej sprawdza się jako zegarek. Uwaga - wielki news - będzie 16 nowych stylów tej funkcji, w tym jeden z Myszką Miki.

19:52 Obniżka ceny iPoda Nano : wersja 8GB ze 149$ na 129$, wersja 16GB ze 179$ na 149$. Jak na zegarek to raczej drogo (ale z Myszką Miki!).

19:54 Czas na iPoda Touch . Także doczekał się nowych cen. Za wersję 8GB zapłacimy 199$, za 32GB - 299$, a za 64GB - 399$.

19:55 iPhone 4S oficjalnie potwierdzony. Wygląda jak iPhone 4. Yay.

19:57 W środku nowego iPhone'a: dwurdzeniowy procesor ARM A5. Smartfon ma być dwa razy szybszy niż poprzednio, a procesor graficzny ma być nawet siedem razy szybszy.

19:58 Na scenie Mike Capps z Epic Games. Pokazuje grę Infinity Blade, która - swoją drogą - jest już dostępna na App Store. Ale na nowym iPhonie ma wyglądać jeszcze lepiej!

19:59 Epic Games to ci goście od Gears of War, ale na Infinity Blade też nieźle zarobili - 20 milionów dolarów.

20:00 Epic pokazuje możliwości graficzne, które nie są nawet jeszcze możliwe na stacjonarnych konsolach. Wszystko na przykładzie Infinity Blade 2 . Jak rozumiem, to oficjalna zapowiedź nowej gry.

20:02 Premiera Infinity Blade 2: 1 grudnia tego roku.

20:03 Apple w nowym iPhonie poprawi także błędy z kiepskim zasięgiem. Wreszcie...

20:04 Nie tylko jakość sygnału została poprawiona, wydłużono także czas życia baterii.

20:05 Jeśli interesuje Was iCloud, to więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

20:07 Jeśli chodzi o zaległe fotki, to tak wygląda Eddy Cue (oraz logo aplikacji Find My Friends):

zaktualizowana strona AppleREUTERS/ROBERT GALBRAITH

20:08 Wszystkie na razie dostępne informacje o iPhonie 4S zebraliśmy w tym miejscu.

20:10 Nowy iPhone to także nowy aparat fotograficzny (8mpix). Oznacza to przede wszystkim nowy procesor obrazu z wbudowanym detektorem twarzy. Dostaniemy także lepszy balans bieli. Wideo zaś nagrywać będzie można w FullHD, czyli rozdzielczości 1080p.

20:15 Pamiętacie, jak wspominałem o nowych zegarkach w iPodzie Nano? Z Myszką Miki? No więc...

Philip Schiller, Apple's senior vice president of Worldwide Product Marketing, speaks about the iPod Nano at Apple headquarters in Cupertino, California October 4, 2011.    REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS)Philip Schiller, Apple's senior vice president of Worldwide Product Marketing, speaks about the iPod Nano at Apple headquarters in Cupertino, California October 4, 2011. REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS) REUTERS/ROBERT GALBRAITH

Yay!!!!

20:16 Na scenę wrócił Scott Forstall, będzie mówił o Siri, czyli program, który pomaga w robieniu notatek głosowych i... odpowiada na pytania. Można go na przykład zapytać o to, jaka będzie pogoda, a on znajdzie ją w sieci. Robi wrażenie, pod warunkiem, że faktycznie będzie sprawnie działać.

20:17 Ale dlaczego Siri? Alfred byłby lepszy. "Alfredzie, przywołaj Batmobil". Ach, nieważne...

20:19 O Siri, czyli namiastce sztucznej inteligencji już dziś pisaliśmy i to sporo. Tekst znajdziecie tutaj.

20:21 Forstall prosi Siri o znalezienie drogi dojazdu do Hoover Tower. Program sam otwiera mapę i... pokazuje drogę dojazdu. Czy Siri przejdzie test Turinga?

20:23 Spływają kolejne fotki. Tym razem rzut oka na Mike'a Cappsa z Epic Games i grę Infinity Blade 2.

Philip Schiller, Apple's senior vice president of Worldwide Product Marketing, speaks about the iPod Nano at Apple headquarters in Cupertino, California October 4, 2011.    REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS)REUTERS/ROBERT GALBRAITH

20:28 Przyznajemy: Siri robi ogromne wrażenie. To prawie jak sztuczna inteligencja. Przypomina nam się Jarvis, komputerowy pomocnik Iron Mana.

20:30 Siri na razie działa w wersji beta, obsługuje trzy języki: angielski, niemiecki i francuski. Kolejne "się tworzą", ale, szczerze mówiąc, mamy niejakie czy jest wśród nich polski. No, ale iTunes już mamy...

20:32 Wygląda na to, że to koniec konferencji. Na razie pokazywana jest reklama nowego iPhone'a. Czy czeka nas jeszcze jakaś niespodzianka na koniec? Na pewno czekają nas jeszcze ceny i data premiery 4S, ale może jeszcze coś zupełnie zaskakującego?

20:35 No i są ceny iPhone'a 4S : 16GB: 199$, 32GB: 299$, 64GB: 399$. Premiera - 14 października , czyli zgodnie z wcześniejszym wyciekiem.

20:38 Na scenę wrócił Tim Cook. Chcemy niespodzianki!!!

20:39 Uwaga - do Polski 4S nie trafi ani w pierwszym rzucie tego sprzętu, 14 października, ani 28 października, czyli w drugim rzucie. Dostaniemy go prawdopodobnie dopiero pod koniec roku.

Philip Schiller, Apple's senior vice president of Worldwide Product Marketing, speaks about the iPod Nano at Apple headquarters in Cupertino, California October 4, 2011.    REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES - Tags: SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS)

20:40 Konferencja się skończyła, niespodzianki od Tima Cooka zabrakło.

20:44 Wszystkie informacje o iOS 5 podsumowaliśmy w tym miejscu.

20:45 I to by było na tyle, jeśli chodzi o konferencję Apple. Nie doczekaliśmy się iPhone'a 5, mamy za to 4S. Czy coś nas zaszokowało albo zaskoczyło? Raczej nie, choć Siri robi wrażenie. Ogromnym rozczarowaniem jest konieczność czekania na 4S w Polsce aż do końca roku. Przykro. Tak czy inaczej: dzięki za uwagę!

Tomasz Kutera

Więcej o: