Duńscy naukowcy: telefony komórkowe nie powodują raka

Dyskusji na temat szkodliwości telefonów komórkowych, w tym ich wpływu na rozwój nowotworu mózgu, trwają już od dawna. Majowe badania WHO wykazały, że komórki mogą go wywoływać - najnowsze studium im zaprzecza.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Epidemiologii Nowotworów w Kopenhadze zostały opublikowane na łamach Brytyjskiego Dziennika Medycznego. Wypływa z niego jednoznaczny wniosek: nie istnieje żadna korelacja pomiędzy korzystaniem z telefonów komórkowych a zwiększoną zachorowalnością na raka.

Badanie przeprowadzano na grupie 358 403 użytkowników komórek w wieku co najmniej 30 lat w okresie od 1990 do 2007 roku. Liczba osób, które padły w tym czasie ofiarami raka, była zbliżona do średniej zachorowalności na raka wśród ludzi niekorzystających z telefonów komórkowych.

Ze względu na skalę studium, jego rezultaty należy uznać za wiarygodne. Zanim jednak będziemy mogli ze stuprocentową pewnością stwierdzić nieszkodliwość telefonów komórkowych, w Wiśle upłynie jeszcze sporo wody.

[via Reuters ]

Więcej o: