Apple zdobyło patent na "slide to unlock"

To może być poważny cios dla Androida.

"Slide to unlock" to, mówiąc w skrócie, ruch palcem z jednej strony na drugą służący do odblokowywania urządzeń z ekranem dotykowym. Gest upowszechnił się na początku 2007 roku za sprawą iPhone'a, ale Apple złożyło w związku z nim aplikację do Amerykańskiego Biura Patentów i Znaków Towarowych już w grudniu 2005 r. Mimo to, przyznanie patentu firmie z Cupertino może dziwić, bo po raz pierwszy podobne rozwiązanie zostało zaimplementowane wcześniej, w wydanym w I kwartale 2005 r. telefonie Neonode N1m. Na dowód, materiał wideo (interesująca część zaczyna się w 4. minucie):

 

W każdym razie, jako się rzekło, gest szybko zdobył popularność i aktualnie stosowany jest nie tylko w sprzętach Apple, ale też w wielu smartfonach działających na konkurencyjnym Androidzie. Czy w związku z tym producenci smartfonów pokroju Samsunga, HTC czy Motoroli mogą spodziewać się pozwów? Trudno powiedzieć. Opis patentu przyznanego Apple jest dość zawiły i pozwala na różne interpretacje sędziów podczas ewentualnych procesów sądowych:

Urządzenie z ekranem dotykowym może być odblokowane poprzez gesty wykonane na rzeczonym ekranie. Urządzenie jest odblokowywane, gdy kontakt z ekranem odpowiada zdefiniowanemu wcześniej gestowi do odblokowywania. Urządzenie wyświetla jeden lub więcej obrazków odblokowujących, w odniesieniu do których należy wykonać predefiniowany gest celem odblokowania ekranu. W trakcie wykonywania gestu możliwe jest przemieszczanie obrazka odblokowania do ustalonego wcześniej położenia i (lub) wzdłuż predefiniowanej ścieżki. Urządzenie może również wyświetlać wizualne wskazówki dotyczące predefiniowanych gestów, by przypomnieć użytkownikowi ich kształt.

Jednak nawet, gdyby Apple chciało oskarżyć o naruszenie prawa swoich rynkowych rywali, może to zrobić tylko na terenie USA (bo tam jak na razie przyznano patent) oraz, zgodnie z zasadą "prawo nie działa wstecz", jedynie w odniesieniu do urządzeń, które dopiero trafią do sprzedaży.

Jak sądzicie: producenci smartfonów przestaną używać opatentowanego rozwiązania czy będą woleć dalej z niego korzystać, narażając się na prawny atak ze strony Apple? A może wymyślą nowy sposób na odblokowywanie telefonów gestem?

[via GSMArena]

Więcej o: