Helion znosi zabezpieczenia e-booków. Czy zmieni się sposób dystrybucji książek w Polsce?

Brak zabezpieczeń DRM. Książki poprawnie wyświetlane na czytniku Kindle. Nowa jakość w polskim Internecie?

Rodzima księgarnia eBookpoint.pl pochwaliła się tym, że rozpoczęła prawdziwą rewolucję w świecie e-booków. Na czym polega i czy rzeczywiście można w przypadku działań sklepu użyć takiego mocnego słowa? Oceńcie sami.

Elektroniczne książki zakupione w eBookpoint pozbawione są jakichkolwiek zabezpieczeń DRM. Dzięki temu ich czytelnik nie musi się przejmować limitem urządzeń, na których przeczyta daną pozycję czy koniecznością wyboru konkretnego sprzętu. Istotne jest także to, ze księgarnia oferuje swoje książki w trzech popularnych formatach - pdf, ePub oraz mobi. Każdy zakupiony tytuł udostępniany jest czytelnikowi od razu we wszystkich wymienionych formatach. To niewątpliwie duża zaleta. Tym bardziej, że ostatni z wymienionych będzie bez problemu działał na popularnym czytniku Kindle firmy Amazon.

Pozostaje więc wierzyć, że działanie księgarni poruszy konkurencję, która nie będzie chciała ograniczać potencjalnych klientów.

Warto przy okazji zaznaczyć, że stojące za księgarnią wydawnictwo Helion sporządziło petycję do Ministra Finansów. Poruszony jest w niej problem stawek podatku VAT. Wydawnictwo domaga się, by został on zmniejszony z 23 do 5%. Każdemu zależy zapewne na dostępie do tańszych książek. Polecamy więc oficjalną stronę internetową księgarni, na której znajduje się przekierowanie do petycji .

A jak wypadają ceny poszczególnych tytułów udostępnianych w księgarni? Są stosunkowo atrakcyjne, o ile weźmie się pod uwagę fakt, iż otrzymujemy je bez zabezpieczeń i w kilku formatach.

Przykładowo, książka "Etykieta w biznesie" sprzedawana jest w eBookpoint za 31 złotych. W popularnej porównywarce cenowej można ją nabyć w przedziale cenowym 30-39 złotych. Tymczasem książka "Giełda papierów wartościowych. Poradnik bez kantów" sprzedawana jest w księgarni za 27,90 złotych. W porównywarce cenowej takiego samego ebooka można kupić w identycznej cenie.

To oczywiście tylko dwa przykłady. Prawdopodobnie na niektórych pozycjach można więc zaoszczędzić, a kolejne kupić taniej w innych miejscach.

Więcej o: