O krok od dna - niezwykła łódź podwodna

Już nie tylko Virgin Oceanic chce zanurkować na dno Rowu Mariańskiego.

Pod koniec grudnia tego roku, po raz pierwszy pod wodę zejdzie maszyna nazwana Triton 3300/3. To trzyosobowa łódź podwodna, która może zanurkować na głębokość tysiąca metrów. 3300/3 jest zarazem pojazdem, na podstawie którego zbudowany zostać ma Triton 36000/3.

Ta trzyosobowa maszyna ma już zejść do najniżej położonego miejsca na Ziemi - Głębi Challengera w Rowie Mariańskim (10991 metrów pod poziomem morza). Triton 3300/3 zanurzy się w okolicach Port Lucaya na Bahamach. Całkowity koszt wybudowania maszyny to 2,9 mln dolarów. Przewiduje się, że udane wyprawy Tritona i łodzi Virgin Oceanic (Necker Nymph) w przyszłości mogą doprowadzić do rozwoju badań nad stworzeniami żyjącymi na dużych głębokościach. Zdobyta wiedza może się natomiast przełożyć chociażby poszerzenie naszej wiedzy na temat tego, jak przeżyć na innych, niegościnnych planetach.

I choć jeszcze nikt o tym nie wspomina, to można założyć, że hitem wśród naszych dzieci (lub ich dzieci) będzie nie tylko turystyka kosmiczna, ale i oceaniczna.

Więcej na temat Tritona przeczytać można na oficjalnej stronie internetowej firmy Triton Submarines .

Triton 3300/3Triton 3300/3 fot. tritonsubs.com

Więcej o: