Jak to IBM pracowników jedzeniem uzdrawia

Kupisz marchewkę, dostaniesz większą wypłatę (no, jedna marchewka nie wystarczy). Zjesz ciasteczko, z bonusów nici. IBM opatentował system, który ma zachęcać do zdrowego trybu życia.

Brzmi strasznie ciekawie. Całe szczęście niestety system będzie można oszukać . Bo internetowy system IBM przewiduje płacenie kartą kredytową. Już widzimy spryciarzy, którzy kupują tonami marchewki i płatki owsiane, a potem płacą gotówką za hamburgera.

IBM sprawdził jednak na swoich pracownikach, że systemy zachęcające do prowadzenia zdrowego stylu życia działają. Firma w 2004 roku wprowadziła finansowe bonusy za zrzucenie wagi, zdrowe odżywianie się, regularne ćwiczenie lub rzucenie palenia. Za to ostatnie można dostać 150 dolarów ekstra. Rocznie. Co ma z tego IBM? Satysfakcję z czynienia dobra, zapewne. I np. 200 mln dolarów zaoszczędzone w latach 2005-2007 na kosztach opieki zdrowotnej. Bo w USA w programach wzięło udział ponad 70 proc. pracowników!

Dla nas wygląda to jednak trochę na orwellowskiego Wielkiego Brata . Zupełnie jak automaty z jedzeniem, które obserwują kupujących , brrr.. Ale i tak warto zjeść jabłko zamiast pączka.

Więcej o: