21 milionów zł kary dla T-Mobile za loterię SMS

Brak dostatecznej informacji na temat zasad i kosztów - taki był powód kary dla operatora komórkowego T-Mobile nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ramach trwającej od 25 października do 2 lutego 2011 loteria "Czy stałeś się dzisiaj Milionerem" - wiadomości o kuszącej treści "Czas odmienić Twoje życie! Możesz wygrać milion złotych dzisiaj od ERY!" zachęcały do odesłania wiadomości TAK na numer 8007, dodając że jest to numer darmowy.

Czas odmienić Twoje życie! Możesz wygrać milion złotych dzisiaj od ERY! Wyślij za darmo TAK na 8007! SMSy na 8007 są darmowe! Reg: 100m.era.pl 4,88zł/dzień..

Okazuje się, że odesłanie wiadomości było traktowane jako zgoda na otrzymywanie płatnych smsów do końca loterii lub rezygnacji przez biorącego udział. Uczestnik otrzymywał jedną wiadomość dziennie, za którą musiał zapłacić 4,88 zł brutto.

UOKiK otrzymał bardzo wiele skarg od osób, które otrzymały bardzo wysokie rachunki. W listopadzie podjęto działania - z analizy Urzędu wynika że informacje przekazywane abonentom sugerowały, że zgłoszenie uczestnictwa w loterii dotyczy tylko jednego dnia. Jak się okazało - odesłanie wiadomości wiązało się z uczestnictwem w konkursie do dnia jego zakończenia lub przesłania rezygnacji oraz otrzymywaniem płatnego smsa każdego dnia uczestnictwa w konkursie.

Zdaniem Urzędu nieczytelna była informacja przesyłana do abonentów - a zwłaszcza połączenie fragmentu o darmowym smsie z niejasnym dopiskiem 4,88zł/dzień .

UOKiK uznał, że naruszono zbiorowy interes konsumentów i nałożył na PTC karę 21 262 842 zł oraz obowiązek publikacji decyzji na stronie internetowej www.t-mobile.pl przez sześć miesięcy. Decyzja nie jest ostateczna, T-Mobile ma prawo odwołania się.

[ UOKiK ]

Więcej o: