Edukacja według Apple - interaktywne podręczniki na iPadzie

Apple wprowadza iBooks 2 - rodzaj specjalnej księgarni na iPada. Nowe książki na tablety mają być interaktywne, wyświetlać obraz 3D, oraz obsługiwać gesty. Przeznaczenie - szkolne ławy.

Apple twierdzi, że ponad 1,5 miliona iPadów wykorzystywanych jest w szkołach. To całkiem spora liczba, firma postanowiła więc zwiększyć tę liczbę. W jaki sposób? Zawarła porozumienie z wydawnictwami edukacyjnymi i wprowadziła aplikację iBooks 2. Co zmienić ma iBooks 2? Podręczniki...

Apple twierdzi, że tradycyjne papierowe podręczniki, którymi przez lata wszyscy się posługiwaliśmy są świetne, jeśli chodzi o treść. Tak, treść jest bardzo dobra, ale podręcznik w formie w jakiej go znamy ma bardzo dużo wad - jest nietrwały, ciężki, nie można go wygodnie przeszukiwać, można w nim zawrzeć jedynie tekst i zdjęcia. Wszystko to zmienić mają iBooks na iPada.

Fot. The VergeFot. The Verge Fot. The Verge

Nowe podręczniki mają być interaktywne, zawierać wideo, możliwość powiększania i pomniejszania zdjęć. Oprócz tego do rozdziałów książek dodane mogą być rozdziały sprawdzające, ile wiedzy przyswoiliśmy (na przykład pokaż na mapie stolicę Sudanu). Apple uważa, że w ten sposób "przedefiniuje podręczniki".

iBooks 2 są dostępne już od dzisiaj za darmo. Czy przyjmą się i faktycznie zmienią sposób, w jaki uczymy się w szkołach? Cóż, w Polsce prawdopodobnie jeszcze długo nie.

Więcej o: