Trzeci dzień walki o ACTA - co się dzieje [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Protesty przenoszą się na ulice polskich miast, w sieci pojawiają się dane skradzione przez hakerów, Palikot sam się cenzuruje, a politycy twierdzą, że i tak musimy już podpisać umowę. Co jeszcze wydarzy się dziś? Bądź z nami i śledź najważniejsze wydarzenia dnia na bieżąco.

[20:19 AKTUALIZACJA]

No i wszystko wróciło do normy. Strajkujące polskie serwisy na nowy uruchomiły serwery. Antyweb i Wykop wciąż wyświetlają informację o sprzeciwie wobec ACTA, ale zaciemnioną planszę można już wyłączyć.

[19:07 AKTUALIZACJA]

Stało się - mamy całkowity black-out kilku popularnych serwisów . Demotywatory, Kwejk, Wykop, JoeMonster i Antyweb na godzinę wyłączyły dostęp do swoich stron.

Black-out. Polskie serwisy wyłączają się w proteście przeciwko ACTABlack-out. Polskie serwisy wyłączają się w proteście przeciwko ACTA Fot. Antyweb

[18:45 AKTUALIZACJA]

O 19 Demotywatory, Wykop, JoeMonster, Antyweb i Kwejk mają na godzinę całkowicie wyłączyć swoje serwery. Powód - protest przeciwko planom podpisania ACTA .

[17:00 AKTUALIZACJA]

Powoli mija kolejny dzień pełen zamieszania wokół ACTA. Ataki DDoS na strony rządowe przestały być tematem dominującym w mediach. Zastąpił je wyciek porcji danych zdobytych przez hakerów. Haktywiści z Anonymous poinformowali o tym, że posiadają adresy mailowe (oraz loginy i hasła) pracowników rządowych oraz setek internautów korzystających z innych serwisów.

"Anonymous to nie tylko grupa dzieciaków. Teraz przekroczyli granice prawa"

Tymczasem na ulice polskich miast wyszli internauci pragnący zaprotestować przeciwko ACTA. Zwoływali się oni między innymi na łamach Facebooka. Protesty trwają mniej więcej od godziny, a przeciwnicy umowy obecni są między innymi pod biurem Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Wydarzeniom tym przyglądają się reporterzy stołecznego działu Gazeta.pl.

Protest przeciw ACTA przed biurem Parlamentu Europejskiego na JasnejProtest przeciw ACTA przed biurem Parlamentu Europejskiego na Jasnej fot. kuch

Cokolwiek by się nie stało, Polska prawdopodobnie i tak podpisze ACTA . Zapowiedział to Donald Tusk, który na konferencji prasowej ogłosił:

Podpisałem upoważnienia dla ambasador w Tokio, aby podpisała ACTA.

Czy doprowadzi to do eskalacji działań w internecie i na ulicach polskich miast? Na to pytanie nie da się jeszcze odpowiedzieć, choć przeciwko umowie protestują już nawet rodzimi politycy . Janusz Palikot sam cenzuruje strony internetowe swojej partii na Facebooku. Swoją stronę internetową zamknął także Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Co ciekawe, obrywa się także Zbigniewowi Hołdysowi, który, jak sam twierdzi, jest prawdopodobnie jedynym Polakiem popierającym ACTA. Internautom zdecydowanie się to nie spodobało i już odpowiedzieli bojkotem . Grupy osób (między innymi użytkownicy Facebooka) zamierzają usunąć z internetu jakikolwiek ślad po muzyku.

A skoro już mowa o usuwaniu czegokolwiek z Internetu, to warto przypomnieć, że trwa także protest dużych, rodzimych serwisów. Wykop, Demotywatory, Kwejk i inni już o godzinie 19 zamierzają całkowicie wyłączyć swoje serwery. Wszystkiego na temat "blackoutu" można się dowiedzieć z tekstu Joanny Sosnowskiej .

Jeśli chcecie oglądać obrazki takie jak ten, który umieściliśmy pod tekstem, to albo musicie zrobić to w przeciągu godziny, albo będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość. Zachęcamy przy okazji do pozostania z nami i śledzenia na bieżąco tego, co będzie się dziś działo w Sieci.

MesjaszMesjasz fot. kwejk.pl

Więcej o: