Samsung skupi się na ekranach OLED wydzielając produkcję LCD

Samsung zdecydował się wydzielić oddział zajmujący się produkcją wyświetlaczy LCD. Skupi się za to na technologii OLED. To wielka zmiana dla rynku

Niedobrze jest nadużywać określeń "rewolucja" czy "wielka zmiana", ale wiele wskazuje na to, że tym razem można będzie po nie sięgnąć. O co chodzi? O Samsunga. Koreański gigant elektroniczny zapowiedział właśnie, że wyodrębnia ze swoich struktur spółkę, która ma zająć się wyłącznie produkcją ekranów LCD. Sygnały, że tak może się stać pojawiły się już kilka dni temu, jednak nikt nie spodziewał się, że sprawy potoczą się tak szybko - Samsung Display Company Ltd ma rozpocząć działalność już 1 kwietnia.

Skąd te wielkie słowa z początku tekstu? Po pierwsze stąd, że Samsung w dużej mierze zbudował swoją potęgę na produkcji telewizorów LCD. Jednak kryzys i zapełnianie się rynku sprawiły, że ten biznes, choć nadal dynamiczny, zaczął przynosić straty. W zeszłym roku wyniosła ona w Samsungu 891 milionów dolarów. Pierwszym sygnałem dużych zmian była rezygnacja Koreańczyków z joint venture z Sony - wspólne przedsięwzięciu obu firm zajmowało się właśnie produkcją telewizorów LCD.

Wiceprezes Samsunga zajmujący się działem LCD, Donggun Park powiedział:

Wyodrębnienie pozwoli nam na szybsze podejmowanie decyzji biznesowych i sprawniejsze odpowiadanie na potrzeby klientów. Dzięki zwiększeniu konkurencyjności zamierzamy wciąż dostarczać na rynek doskonałe produkty i usługi.

Jednak znacznie ciekawsze wydają się dalsze plany Samsunga. Gdy firma przestanie się już skupiać na produkcji LCD (choć oczywiście nie porzuca tego rynku), będzie miała możliwość zająć się nową technologią - ekranami OLED. Cieńsze, bardziej oszczędne i dające lepsze kolory od lat są nadzieją rynku wyświetlaczy, jednak dotąd były bardzo kosztowne i nietrwałe. Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas Samsung oraz LG, dwaj najwięksi konkurencji, zaprezentowali ogromne i niewiarygodnie cienkie ekrany OLED o przekątnej 55 cali. Wrażenie było ogromne - naszym zdaniem był to jeden z najciekawszych produktów pokazanych na CES 2012.

Prezentacja ekranów OLED Samsunga na targach CES 2012Prezentacja ekranów OLED Samsunga na targach CES 2012 fot. Piotr Stanisławski

Decyzja Samsunga pozwoli skupić się na rozwijaniu technologii OLED. Dzięki temu w ciągu kilku najbliższych lat na rynku powinny pojawić się telewizory, których parametry i jakość obrazu sprawią, że klienci znowu zaczną się zastanawiać nad wymianą swojego sprzętu. W dzisiejszej sytuacji rynkowej to wielka nadzieja na kolejny dopływ pieniędzy.

kontakt z autorem: Twitter @piotreks

Więcej o: