Algorytm Google pomoże oczyścić planetę z toksycznych odpadów

Naukowcy z dwóch amerykańskich uniwersytetów udowodnili, że słynny algorytm Google PageRank może znaleźć zastosowanie nie tylko do stron internetowych ale i do wody. A konkretnie - sposobu oczyszczenia jej z atomowych i toksycznych odpadów.

Na łamach Journal of Computational Chemistry ukazała się publikacja, w której czytamy,  że te same równania matematyczne stosowane do hierarchizowania stron internetowych mogą zostać użyte do określania pozycji cząsteczki wody w roztworze. Wiedząc to naukowcy będą w stanie opracować efektywne metody oczyszczania jej z odpadów nuklearnych i toksyn, co ma kluczowe znaczenia dla naszych zasobów wody pitnej.

W jaki sposób algorytm używany do działania w Internecie okazuje się skuteczny w zupełnie innej dziedzinie? PageRank określa pozycję danej strony internetowej  badając jakie inne strony prowadzą do niej - bada powiązania. W taki sam sposób można określić pozycję cząsteczki wody względem innych molekuł.

Wykorzystanie sposobu Internetowego giganta znacznie przyspieszyło i zautomatyzowało pracę zespołu z Washington State University, który wcześniej musiał analizować dane "dokonując inspekcji danych przy pomocy gałek ocznych".

Google wyraziło swoje zadowolenie z faktu, iż jego algorytm "pomaga ludziom".

"Jesteśmy zachwyceni, że PageRank jest stosowany w tego typu innowacyjnych badaniach" - stwierdził Amit Singhal z Google.

Może więc efektem ubocznym rozwoju Internetu będzie ocalenie zasobów wody naszej planety? Kto wie.

[ za wired ]

Więcej o: