Nawet pięć razy większe aplikacje na nowym iPadzie

Wygląda na to, że o wolne miejsce na swoim iPadzie, zwłaszcza w przypadku wersji 16-gigabajtowej, trzeba będzie dbać jak nigdy dotąd.

Wietnamska strona Tinhte miała już okazję sprawdzić nowego iPada. Podczas testów odkryła między innymi, że aplikacje wchodzące w skład pakietów iLife oraz iWork znacznie zwiększyły swoje rozmiary. Keynote na przykład waży teraz 327 MB (poprzednio 115 MB), Pages - 269 MB (o 174 MB więcej niż poprzednio), a pobierając iMovie trzeba przygotować 404 MB wolnej przestrzeni (wcześniej wystarczyło 70 MB).

Taka zmiana została wywołana nie tylko przez nowe funkcje poszczególnych aplikacji - za główny powód należy uważać konieczność dostosowania programów do nowego ekranu Retina Display o rozdzielczości 2048 na 1536 pikseli. Swój rozmiar znacząco zwiększą także inne aplikacje, nie tylko te od Apple, o ile twórcy zaimplementują w nich obsługę wysokiej rozdzielczości.

Co ważne, sprawa dotknie też pośrednio użytkowników pierwszego i drugiego iPada: na przykład ostatnia wersja Tweetbota zwiększyła swój rozmiar z 10 do 25 MB. Dzieje się tak dlatego, ponieważ Apple unifikuje wszystkie programy, niezależnie od wersji sprzętu. Aplikacje przechowują zatem dane dotyczące grafiki Retina także na starszych iPadach, mimo że nie jest ona tam wyświetlana.

[Za: The Verge ]

Więcej o: