Lepsze niż Kevlar - nowy materiał na kamizelki kuloodporne

Ochroni człowieka nawet przed strzałami z kałasznikowa.

Koncern zbrojeniowy BAE zaprezentował nowy materiał, który będzie wykorzystywany w produkcji kamizelek kuloodpornych. Nie posiada on jeszcze swojej oficjalnej nazwy, ale jego właściwości już teraz są naprawdę imponujące. Wykorzystanie go w kamizelkach kuloodpornych pozwoli zmniejszyć ich wagę, zwiększyć wytrzymałość i zwiększyć swobodę ruchów chronionych osób.

Materiał jest żelową substancją, który nienaruszony zachowuje się jak bardzo gęsta ciecz. Przy uderzeniu, mocnym nacisku, momentalnie twardnieje do tego stopnia, że mało co jest go w stanie przebić, skruszyć. Ciekawostką jest także to, że nowa substancja bardzo dobrze rozprowadza energię. Trafienie pocisku w kamizelkę kevlarową sprawi, że nosząca ją osoba będzie mocno posiniaczona. W przypadku nowego żelu, energia rozprowadzana jest po całej powierzchni kamizelki, a chroniona osoba nie odniesie poważniejszych obrażeń.

BAE twierdzi, że żelowa substancja może być nakładana między kevlarowe płytki, dzięki czemu kamizelki kuloodporne w jeszcze większym stopniu będą chroniły człowieka. Między dwiema warstwami kevlaru można umieścić nawet dziesięć warstw żelu. Ma to zapewnić ochronę nawet przed bezpośrednim trafieniem pociskiem 10mm. Przy użyciu większej ilości żelu, kamizelka kuloodporna powinna chronić nawet przed strzałami z popularnego kałasznikowa.

 

[za: Geek ]

Więcej o: