Ta Amiga 2000 pracuje bez przerwy od 28 lat. Czym steruje?

19 budynków podległych Grand Rapids Public School w Michigan ciepło, wentylację i klimatyzację zawdzięcza wiekowej Amidze 2000, która działa od niemal trzydziestu lat. Wszystko wskazuje na to, że długo już nie popracuje...

W latach 80. władze Kentwood High School, jednej ze szkół należących do dystryktu Grand Rapids Public School w Michigan, zakupiły ultranowoczesny, jak na owe czasy, komputer Amiga 2000 (JEDEN Z KOMPUTERÓW, KTÓRE ZMIENIŁY POLSKĘ) . Uczniowie sami napisali oprogramowanie, które steruje systemem ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Po ok. trzydziestu latach okazuje się, że system nadal działa i nie ma problemów ze sterowaniem ogrzewaniem, wentylacja i klimatyzacją w dziewiętnastu budynkach należących do zespołu szkół. Za pomocą przekaźników radiowych system włącza i wyłącza podgrzewacze wody, wentylatory, pompy. Monitoruje temperaturę.

Jeden z uczniów, który napisał oprogramowanie Amigi, wciąż mieszka w okolicy. W razie problemu służy swoją wiedzą i serwisuje maszynę.

Wiekową Amigę zastąpi nowy system

Niestety to już ostatnie miesiące działania systemu. Władze podjęły decyzję o zmodernizowaniu komputerowego sterowania klimatyzacją w ramach ogólnej modernizacji budynków. System nie jest bowiem idealny - komunikacja radiowa działa na tej samej częstotliwości co używane w szkole walkie talkie. Nie wiadomo czy można przełączyć krótkofalówki lub modem Amigi na inną częstotliwość i w ten sposób uniknąć wzajemnych zakłóceń.

Amigę 2000, monitor Commodore 1702 i modem radiowy (1200bit) zastąpi wkrótce nowy, błyszczący sprzęt. Ciekawe, czy będzie działał 28 lat bez większych awarii...

 

Tę historię poznaliśmy dzięki serwisowi Wykop.

za  woodtv.com

Więcej o: