Telefon wszyty w koszulę? Sukienka odbierająca pocztę? Tak widziano rok 2000 w roku 1939

W roku 1939 kilku znanych artystów poproszono o przedstawienie swoich wizji ubrań roku 2000. Czy udało się przewidzieć jakieś współczesne rozwiązania?

Na krótkim filmiku opublikowanym przez brytyjski Pathé zobaczyć możemy dość zaskakującą wizję przyszłości. Nagranie zrealizowane w roku 1939 przedstawia kilka projektów "ubrania roku 2000". Projektanci starali się przewidzieć dwa trendy - związany z modą oraz z technologią.

76 lat temu za absolutnie nowatorski pomysł uważano stworzenie sukienki, którą będzie można adaptować do pory dnia - za pomocą odpowiednio upiętych rękawów to samo ubranie miałoby się nadawać na rano, popołudnie i wieczór.

Nas o wiele bardziej interesuje jednak kreacja numer dwa. Jej integralnym elementem jest "przezroczysta siatka służąca prawdopodobnie do odbierania poczty". O jaką pocztę chodzi i jak miałaby działać ta przezroczysta siatka - tego już niestety artysta nie tłumaczy. Wygląda jednak na to, że ktoś przewidział powstanie usługi elektronicznej poczty.

Następne ubranie jest jeszcze bardziej nowatorskie. Zawiera "elektryczny pas, który dopasowuje ciało do zmian klimatycznych". Kolejna modelka nosi natomiast zwiewną sukienkę. Dlaczego? Bo naukowcy utrzymują atmosferę w określonej temperaturze. Skoro więc mamy do dyspozycji globalną klimatyzację...

Zaskakująca jest też "sukienka z aluminium" - do kompletu mielibyśmy otrzymać żarówkę wpinaną we włosy. Wydaja się, że żarówka miałaby odebrać sygnał od mężczyzny, jedynego na nagraniu, który posiada ultranowoczesną koszulę. Wbudowany w nią telefon i radio oraz...pojemnik na klucze i słodycze są zapowiedzią ery smartfonów. Albo i nie. Oceńcie to sami.

 
Więcej o: