Ile waży Google? Znamy odpowiedź

Google podczas specjalnej konferencji wyliczył ile "ważą" wszystkie jego usługi. Do ich stworzenia potrzeba dwóch miliardów linii kodu. Ile to będzie w terabajtach?

Podczas konferencji @Scale, przeznaczonej dla inżynierów i programistów, Google postanowił podzielić się informacjami o tym jak wielki zbiór danych tworzy usługi firmy.

Z wyliczeń przedstawionych przez Rachel Potvin, kierownik zespołu inżynierów, usługi Google tworzy łącznie dwa miliardy linii kodu i miliard plików. Linux, jak wyjaśniła Potvin, składa się z 15 milionów kodu i 40 tys. plików. Jest więc ponad sto razy mniejszy. Jeszcze bardziej szokująco wygląda porównanie z Windows.

"Windows, jeden z najbardziej skomplikowanych systemów operacyjnych stworzonych dla komputerów osobistych, rozwijany od roku 1980, ma mniej więcej 50 milionów linii kodu".

- podaje The Wired na podstawie oficjalnego wpisu Microsoft na Facebooku .

Usługi Google są "żywym organizmem". Co dzień 25 tysięcy inżynierów z całego świata wprowadza do nich mniejsze lub większe zmiany. Owoc pracy jednej osoby może być wykorzystany do zupełnie innych celów przez inżynierów z drugiego końca świata. Co dzień tych zmian jest 45 tys., a historia zmian ma 35 milionów wpisów.

Sztuczna inteligencja poprawia ludzi?

Zarządzanie tak gigantyczną ilością kodu bez pomocy specjalnego oprogramowania wydaje się w zasadzie niemożliwe. Dlatego Google stworzył system operacyjny o nazwie Piper. Jego zadaniem jest nadzorowanie pracy inżynierów, eliminowanie ich błędów.

Jest co nadzorować. Dane tworzące usługi Google "ważą" łącznie 86 terabajtów (86 tysięcy gigabajtów).

Informację da się zatem zważyć?

 
Więcej o: