Przez przypadek został właścicielem domeny Google.com. Gigant zapłacił mu...

W październiku ubiegłego roku były pracownik Google'a Sanmay Ved na kilka chwil zdołał przejąć domenę Google.com. Teraz firma z Mountain View zdradziła jaką nagrodę przyznała mu za znalezienie luki w systemie Google Domains.

Sanmay Ved, były pracownik Google, w ubiegłym roku za zaledwie 12 dolarów kupił domenę Google.com, wykorzystując lukę w systemie handlu domenami amerykańskiego giganta.

>>> Czytaj też: Google dostarczy internet 40 razy szybszy niż w sieciach 4G/LTE

Firma z Mountain View szybko zorientowała się w sytuacji i po kilku chwilach odzyskała kontrolę nad najpopularniejszą stroną internetową na świecie. Google nie pozostawił jednak byłego pracownika z pustymi rękami i postanowił nagrodzić go za znalezienie błędu.

Dotychczas, dokładna wysokość nagrody nie była znana. Teraz firma z Mountain View podzieliła się tą informacją w opublikowanym niedawno raporcie  "Google Security Rewards 2015".

Tylko czy aż?

Sanmay Ved otrzymał od Google'a dokładnie 6006,13 dol. Kiedy jednak poinformował na swoim blogu, że zamierza przekazać te pieniądze na cele charytatywne, firma z Mountain View zdecydowała się podwoić nagrodę do 12 tys. dolarów. Co ciekawe, pierwotna kwota była swego rodzaju żartem ze strony amerykańskiej firmy. "600613", to numeryczny zapis nazwy "Google".

Trzeba przyznać, że firma z Mountain View nie wykazała się szczególną szczodrością. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że domena google.com jest wyceniana na ok. 79 mld dolarów . Z drugiej strony, należy docenić, że Google w ogóle postanowił wynagrodzić swojego byłego pracownika, a nie - na przykład - pozwać go do sądu...

Ved nie jest jedyną osobą, która otrzymała od Google'a wynagrodzenie za wskazanie luk w zabezpieczeniach systemów internetowego giganta. W sumie, amerykańska firma w 2015 roku przeznaczyła na ten cel 2 mln dolarów.

Dostałeś smartfona z Androidem? 9 aplikacji, które musisz zainstalowa

Więcej o: