NASA pracuje nad następcą światłowodu. Fotoniczny modem ma trafić na ISS

Do 2020 roku NASA chce umieścić na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej modem, który będzie oparty o chipy fotoniczne. To może być przełom w transmisji danych, następca światłowodów.

NASA planuje stworzenie nowego systemu komunikacji o nazwie Laser Communications Relay Demonstratio. Jednym z elementów tego systemu jest  modem połączony ze specjalnym wzmacniaczem. Układ zaprezentowany pod nazwą ILLUMA do transmisji danych wykorzystywałby przełomowe, "zasilane" światłem, a nie prądem, fotoniczne chipy, które miałby zarządzać przenoszeniem danych za pomocą lasera. Taki właśnie modem ma trafić do roku 2020 na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przeczytaj też: NASA płaci mu za... wąchanie przedmiotów

Endgadget podkreśla, że urządzenia NASA mogłyby stać się prawdziwym, realnym przełomem w transmisji danych. Nawet jeśli na początku miałby on dotyczyć komunikacji pomiędzy Stacją a węzłami na Ziemi. Prace NASA mają charakter nie tylko teoretyczny, ale praktyczny, mogą więc sprawić, że następne łaziki wysłane na Marsa będą w stanie przesyłać nam filmy, nie tylko zdjęcia, i to z prędkością setki razy większą, niż dzisiaj.

Fot. NASA/YouTube

Docelowo jednak fotoniczne modemy mogą przynieść rewolucję również nam.

"Google i Facebook zaczynają dostrzegać tę technologię. Kiedy korzystanie z chipów fotonicznych stanie się bardziej efektywne niż korzystanie ze światłowodów świat zacznie z nich korzystać". - stwierdził Mike Krainak z NASA.

Miejmy nadzieję, że NASA osiągnie sukces w pracach nad technologią, która może zastąpić światłowody i sprawić, że zapomnimy o problemach związanych z przepustowością łącz, a pojęcie "prędkości internetu" zniknie. Sądzę, że taki przełom nastąpi maksymalnie w ciągu dwóch dekad.

 
Zobacz wideo
Więcej o: