Amerykańska stacja telewizyjna wspomina początki internetu. Zaśmiejesz się czy wzruszysz?

Jeśli pamiętacie rok 1994 to wiecie, że nie było wtedy ani smartfonów, ani superszybkiego internetu, ani dziesiątek serwisów, bez których dziś nie wyobrażamy sobie świata. Jak zatem wyglądają początki internetu we wspomnieniu stacji NBC News?

Dziś internet jest czymś powszechnym i normalnym. Jego początki były jednak skromne, o czym postanowiła przypomnieć stacja NBC News. Opublikowała nagranie pochodzę sprzed 22 lat. Opisuje "informacyjną autostradę" czyli dobrze znany nam dziś internet.

Przeczytaj też: 11 znaków, na które możesz natrafić w niedalekiej przyszłości

Reportaż rozpoczyna się od pytania:

"Co wspólnego ze sobą mają prezydent Bill Clinton, konserwatywny prezenter radiowy Rush Limbaugh i Billy Idol, gwiazda rocka? Wszyscy posiadają adresy poczty elektronicznej zainstalowane na komputerach podłączonych do internetu. "

Po chwili pojawia się też wyjaśnienie czym też ten internet jest.

"To globalna sieć służąca do wymiany informacji. W roku 1981 jedynie 213 komputerów było podłączonych do internetu, w roku 1989 - 80 tysięcy, w 1992 - 727 tysięcy, a w 1994 - 2,5 miliona komputerów obsługujących 20 milionów osób".

Fot. za NBC News

Technologia nowego wieku

W dalszej części reportażu widzowie dowiadują się, że internet to technologia roku 2001, która łączy w sobie możliwości radia, telewizji i tradycyjnej telefonii. Ekspert, którego poproszono o komentarz stwierdził, że wkrótce nie będzie tradycyjnych firm telefonicznych, a jedynie takie, które "przenoszą bity z punktu A do punktu B".

Dziennikarze zwrócili też uwagę na to, że urzeczywistnia się wizja Apple przedstawiona kilka lat wcześniej. Jak już pisaliśmy w specjalnym nagraniu opisuje usługi przyszłości takie jak wideokonferencje. W roku 1994 tego typu rozwiązania zaczęły być wdrażane w USA. Firma General Telefon rozpoczęła wówczas eksperymenty z usługą wideofonu.

Fot. za NBC News

W reportażu pojawia się też informacja o "interaktywnych kanałach telewizyjnych". Protoplaści Netflixa czy YouTube wyglądali nieco komicznie, ale za ich pomocą można było "wybrać film, który chce się obejrzeć bez konieczności wizyty w lokalnej wypożyczali kaset". Testowane były też usługi edukacyjne - uczniowie mogli na ekranie telewizora oglądać materiały szkoleniowe i zdawać egzaminy. Interaktywne kanały nie były zbyt drogie - kosztowały zaledwie 10 dolarów.

Fot. za NBC News

Wydawać by się mogło, że w połowie lat '90 Internet był już w miarę "oswojony". A tymczasem jeszcze w 1999 roku Patricia Wallace pisała w książce "Psychologia Internetu" , że

Internet, uważany do niedawna za coś tajemniczego, niepostrzeżenie wkroczył do naszego życia. Niegdyś środek komunikacji dla wtajemniczonych, z którego korzystali tylko naukowcy, dziś jest obecny w niemal wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności: od robienia zakupów po seks i od gromadzenia informacji po spiskowanie.

Polski internet w roku 1994

Nasz internet w roku 1994 też w zasadzie nie istniał. Pierwszy e-mail z terytorium naszego kraju został wysłany w roku 1990 . 17 sierpnia 1991 roku z Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi został wysłany "pierwszy e-mail", wykorzystujący protokół IP. Technicznie rzecz ujmując nie był to e-mail we współczesnym tego słowa rozumieniu. Był to raczej pakiet danych, który udało się wysłać za granicę korzystając z Internetu. W roku 1993 internet przestał być w Polsce ciekawostką naukową, którą ekscytowano się tylko na uniwersytetach. Właśnie w tym roku powstała pierwsza firma oferująca komercyjny dostęp do sieci. Niewiele się jednak w niej kryło. Wirtualna Polska, pierwszy polski portal internetowy, powstał w roku 1995 , Onet - rok później, nasz serwis w roku 2001 , kiedy to uruchomiono pilotażowy projekt o nazwie... Neostrada. Łącze o prędkości 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s i 2 Mb/s kosztowało odpowiednio 300, 500, 1000 i 1500 zł. Rok później cena stała się już znośna: 512 kb/s kosztowało 179 złotych miesięcznie... Ech, śmiać się z tego, czy płakać ze wzruszenia? Prosimy o komentarze.

Pamiętasz świat z ery Windowsa XP? Wspominamy...

Fot.

Więcej o: