Dziś internet jest czymś powszechnym i normalnym. Jego początki były jednak skromne, o czym postanowiła przypomnieć stacja NBC News. Opublikowała nagranie pochodzę sprzed 22 lat. Opisuje "informacyjną autostradę" czyli dobrze znany nam dziś internet.
Reportaż rozpoczyna się od pytania:
"Co wspólnego ze sobą mają prezydent Bill Clinton, konserwatywny prezenter radiowy Rush Limbaugh i Billy Idol, gwiazda rocka? Wszyscy posiadają adresy poczty elektronicznej zainstalowane na komputerach podłączonych do internetu. "
Po chwili pojawia się też wyjaśnienie czym też ten internet jest.
"To globalna sieć służąca do wymiany informacji. W roku 1981 jedynie 213 komputerów było podłączonych do internetu, w roku 1989 - 80 tysięcy, w 1992 - 727 tysięcy, a w 1994 - 2,5 miliona komputerów obsługujących 20 milionów osób".
Fot. za NBC News
W dalszej części reportażu widzowie dowiadują się, że internet to technologia roku 2001, która łączy w sobie możliwości radia, telewizji i tradycyjnej telefonii. Ekspert, którego poproszono o komentarz stwierdził, że wkrótce nie będzie tradycyjnych firm telefonicznych, a jedynie takie, które "przenoszą bity z punktu A do punktu B".
Dziennikarze zwrócili też uwagę na to, że urzeczywistnia się wizja Apple przedstawiona kilka lat wcześniej. Jak już pisaliśmy w specjalnym nagraniu opisuje usługi przyszłości takie jak wideokonferencje. W roku 1994 tego typu rozwiązania zaczęły być wdrażane w USA. Firma General Telefon rozpoczęła wówczas eksperymenty z usługą wideofonu.
Fot. za NBC News
W reportażu pojawia się też informacja o "interaktywnych kanałach telewizyjnych". Protoplaści Netflixa czy YouTube wyglądali nieco komicznie, ale za ich pomocą można było "wybrać film, który chce się obejrzeć bez konieczności wizyty w lokalnej wypożyczali kaset". Testowane były też usługi edukacyjne - uczniowie mogli na ekranie telewizora oglądać materiały szkoleniowe i zdawać egzaminy. Interaktywne kanały nie były zbyt drogie - kosztowały zaledwie 10 dolarów.
Fot. za NBC News
Wydawać by się mogło, że w połowie lat '90 Internet był już w miarę "oswojony". A tymczasem jeszcze w 1999 roku Patricia Wallace pisała w książce "Psychologia Internetu" , że
Internet, uważany do niedawna za coś tajemniczego, niepostrzeżenie wkroczył do naszego życia. Niegdyś środek komunikacji dla wtajemniczonych, z którego korzystali tylko naukowcy, dziś jest obecny w niemal wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności: od robienia zakupów po seks i od gromadzenia informacji po spiskowanie.
Nasz internet w roku 1994 też w zasadzie nie istniał. Pierwszy e-mail z terytorium naszego kraju został wysłany w roku 1990 . 17 sierpnia 1991 roku z Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi został wysłany "pierwszy e-mail", wykorzystujący protokół IP. Technicznie rzecz ujmując nie był to e-mail we współczesnym tego słowa rozumieniu. Był to raczej pakiet danych, który udało się wysłać za granicę korzystając z Internetu. W roku 1993 internet przestał być w Polsce ciekawostką naukową, którą ekscytowano się tylko na uniwersytetach. Właśnie w tym roku powstała pierwsza firma oferująca komercyjny dostęp do sieci. Niewiele się jednak w niej kryło. Wirtualna Polska, pierwszy polski portal internetowy, powstał w roku 1995 , Onet - rok później, nasz serwis w roku 2001 , kiedy to uruchomiono pilotażowy projekt o nazwie... Neostrada. Łącze o prędkości 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s i 2 Mb/s kosztowało odpowiednio 300, 500, 1000 i 1500 zł. Rok później cena stała się już znośna: 512 kb/s kosztowało 179 złotych miesięcznie... Ech, śmiać się z tego, czy płakać ze wzruszenia? Prosimy o komentarze.
Pamiętasz świat z ery Windowsa XP? Wspominamy...
Fot.