Zabezpiecz swój telefon przed kradzieżą i chroń swoje dane - poradnik

Robert Kędzierski
Telefon jest jednym z tych przedmiotów, które leżą w kręgu zainteresowania złodziei. Nietrudno go stracić. Dlatego warto podejść poważnie do kwestii bezpieczeństwa danych zapisanych na urządzeniu. Często zdarza się bowiem, że to ich utrata niesie ze sobą większe ryzyko i straty.

Agencja badawcza IDG podała w połowie roku niepokojące wyniki analiz. Rocznie w Europie dwa miliony telefonów pada łupem złodziei. Urządzenie stracić można zarówno na skutek działania kieszonkowców jak i przez roztargnienie - kiedy ktoś przywłaszcza sobie przedmiot zostawiony np. w sklepie. Telefony tracimy też podczas włamań. 

Jeszcze bardziej zatrważające są dane pokazujące to, jak wiele czasu złodziej ma na to, by skopiować i zrobić użytek z danymi zapisanymi na telefonie. Według IDG 86 procent ofiar kradzieży nie wiedziało o niej przez dwie godziny. Dlatego smartfon warto zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. Radzimy, jak to skutecznie zrobić.

Włącz blokadę ekranu

Sposób najprostszy. Blokada ekranu uniemożliwia szybki dostęp do urządzenia bez znajomości kodu, albo ścieżki odblokowującej. Co prawda wpisywanie kodu za każdym razem, kiedy chcemy odblokować telefon nie jest wygodne, ale musimy pogodzić się z tym, że wygoda i bezpieczeństwo nigdy nie idą ze sobą w parze.

Zrób kopie danych i aplikacji

W telefonie znajdują się ważne dla nas dane, dlatego warto zabezpieczyć się przed ich utratą. Współczesne smartfony są w stanie stworzyć kopię w zasadzie wszystkiego: zdjęć, kontaktów, wiadomości, a nawet zainstalowanych aplikacji. Jeśli nie uda się nam odzyskać urządzenia do chociaż nie stracimy bezpowrotnie istotnych dla nas plików.

Kopię zapasową możemy stworzyć z poziomu ustawień. Android jest w stanie przywrócić nawet poszczególne parametry zapisane w aplikacjach. Jest spora szansa, że kradzież urządzenia nie będzie aż tak uciążliwa. 

Alternatywą jest skorzystanie z aplikacji takich jak G Cloud - za ich pomocą łatwiej określić zakres danych, które mają być skopiowane i gotowe do odtworzenia na nowym telefonie. 

Choć w telefonach komórkowych przechowujemy wiele cennych danych, to nadal nie do końca jesteśmy świadomi ryzyka, jakie wiąże się z utratą telefonu. Pamiętajmy, że w przypadku kradzieży, złodziej w przeciągu kilku sekund może pozbawić nas wszystkich plików zapisanych na urządzeniu. W tym kontekście ważne jest nie tylko fizyczne zabezpieczenie telefonu kodem PIN lub hasłem, które utrudnią dostęp do naszych dokumentów, ale także regularne tworzenie kopii zapasowej. Do tego celu możemy wykorzystać m.in wirtualne dyski, oferowane np. przez operatorów telekomunikacyjnych, dzięki którym wszystkie pliki są bezpiecznie przechowywane w chmurze. Większość tego typu rozwiązań zapewnia automatyczną archiwizację danych z telefonu oraz umożliwia dostęp do plików z różnych urządzeń, np. tabletu czy laptopa, co pozwala na szybkie odzyskanie utraconych dokumentów.

– mówi Joanna Krasucka, ekspert T-Mobile Polska

Czytnik linii papilarnych - tylko ty masz dostęp

 

Na rynku są już dostępne telefony z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. To rozwiązanie, które znacznie utrudnia osobie niepowołanej przejrzenie naszych danych czy nawet skorzystanie z telefonu. Obecnie czytniki wbudowane są w przycisk "Home", zdarza się też, że umieszczone są z tyłu obudowy. Przyszłe generacje smartfonów będą mogły skanować linie papilarne za pomocą... ekranu. 

Szyfruj dane - nikt ich nie przejrzy

Zarówno Android jak i iOS pozwalają na skorzystanie z bardzo solidnego zabezpieczenia, jakim jest szyfrowanie danych. Sprawi ono, że pliki zapisane w urządzenia nie będą możliwe do odczytania bez odpowiedniego klucza. Pliki a zatem zdjęcia, nagrania wideo, dokumenty odebrane z załącznika - zarówno te służbowe, jak i prywatne. Należy pamiętać o tym, że telefon jest dziś często podstawowym narzędziem do kontaktowania się w bardzo osobistych sprawach. 

Szyfrowanie włącza się w Menu. W polu "Zabezpieczenia" należy wybrać "Szyfruj telefon". 

Znajdź i zablokuj

Dobrym sposobem na zabezpieczenie telefonu są aplikacje. Dobrych rozwiązań dostarcza Google. Menedżer urządzeń Android pozwala na przykład zarządzanie z poziomu aplikacji lub strony wszystkimi telefonami, które posiadamy. Na przykład służbowym i prywatnym. Z rozwiązania warto korzystać, bo pozwoli nam sprawdzić, czy urządzenie faktycznie skradziono, czy np. zostawiliśmy je w pracy. Manager pozwala zadzwonić na telefon, często zdarza się przecież, że "ginie nam" we własnym mieszkaniu. W razie potrzeby możemy smartfon zablokować lub nawet zdalnie wykasować z niego dane. 

Strzeż się wirusów i robaków

Wielkie zagrożenie dla naszego telefonu to "wirtualna kradzież". Jest niemniej skuteczna, niż ta prawdziwa. W ataku typu ransmoware tracimy bowiem dostęp do plików zapisanych na smartfonie. Te są blokowane przez cyberprzestępców. Odzyskanie danych czasami jest możliwe w łatwy sposób, często wymaga jednak sporych nakładów finansowych. A przestępcy odpowiedzialni za blokowanie telefonu podsuwają rozwiązanie - żądają sowitego, wynoszącego nawet kilka tysięcy złotych, okupu. Nie dają przy tym gwarancji, że po jego wpłacie odzyskamy dane. 

Warto więc strzec się wirusów. Przede wszystkim przez zachowanie zdrowego rozsądku - ignorowanie podejrzanych wiadomości i załączników. Dla bezpieczeństwa możemy skorzystać też z antywirusów - te stanowią poważną barierę dla wielu zagrożeń. 

Więcej o: