AdMob opublikował badania rynku mobilnego za luty 2010 - iPhone dominuje

iPhone OS powiększył swój udział w rynku systemów operacyjnych smartfonów do 50%. Pełen raport AdMob tutaj, w rozwinięciu wybrane fakty.

Na początek definicje: AdMob dzieli rynek na smartfony (z systemem operacyjnym), telefony (bez systemu) oraz inne (urządzenia mobilne ale nie telefony). W kategorii smartfonów iPhone OS umacnia swoją pozycję i ma 50% rynku w porównaniu z 33% w lutym 2009. Najbardziej dynamicznie rozwija się Android (24% w lutym 2010, w porównaniu do 2% w lutym 2009), zaś wielkim przegranym jest Symbian (w ciągu roku spadek udziału z 43% do 18%). Smartfony przejmują coraz więcej ruchu sieciowego - w lutym 2009 odpowiadały za 33%, a obecnie to 48% - wydaje się, że odpowiada za to intensywne korzystanie z aplikacji iPhona i urządzeń z Androidem.

Udział telefonów w sieciowym ruchu zmniejszył się z 58% do 35%, ale ponieważ w wartościach bezwględnych urósł o 31%, oznacza to że również się rozwija, tyle że wolniej niż segment smartfonów. Największy przyrost zanotowały inne urządzenia, do poziomu 17% ogółu - tu "koniem pociągowym" jest iPod touch (pozostałe urządzenia to chociażby przenośne konsole do gier Sony PSP czy Nintendo DSi).

Spośród smartfonów z Androidem największy ruch generują Motorola Droid, HTC Dream, HTC Hero, HTC Magic i Motorola CLIQ. Nexus One od Google odpowiada za 1% sieciowego ruchu w segmencie Androida.

[via AdMob ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: