Apple - pozew o multitouch

Tajwańska firma Elan Microelectronics oskarżyła Apple o nielegalne wykorzystywanie opatentowanych rozwiązań związanych z technologią multitouch. Sprawa zapowiada się interesująco, bo Apple rości sobie wszelkie prawa do tej technologii - firma Jobsa niedawno oskarżyła HTC o to samo, o co Elan teraz oskarżył ją.

Jak donosi serwis Cnet.com , w pozwie, złożonym do amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (ITC), napisano, iż Apple nielegalnie wykorzystuje w swoich produktach opatentowane rozwiązania Elan Microelectronics. Precyzyjniej rzecz ujmując, chodzi o "dotykowe urządzenia wskazujące, umożliwiające jednoczesne operowanie dwoma (lub więcej) palcami".

Przedstawiciele tajwańskiej firmy napisali, że ich patenty zostały nielegalnie wykorzystane w iPhone'ie, iPodzie Touch, Macbooku, myszy Magic Mouse oraz iPadzie (który w najbliższych dniach trafi na rynek) - w związku z tym Elan Microelectronics domaga się m.in. wstrzymania importu tych urządzeń do USA (to standardowe roszczenie w podobnych sprawach).

Tajwańczycy wydają się w mieć w tym sporze całkiem spore szanse - Elan Microelectronics od lat rozwija technologię multitouch i ma spore portfolio patentów z tej dziedziny. Dość wspomnieć, że przed dwoma laty podobny pozew skierowany został przeciwko firmie Synaptics - a ta ostatecznie przyznała się do naruszenia prawa i zawarła umowę licencyjną na korzystanie z owych technologii.

Cała sprawa zapowiada się ciekawie - m.in. dlatego, że choć technologia multitouch jest znana od blisko 30 lat, to jednak spopularyzował ją dopiero Apple (wprowadzając przed trzema laty na rynek iPhone'a). Firma Jobsa posiada kilka patentów związanych z tym rozwiązaniem i stosunkowo często je wykorzystuje - dość wspomnieć, że to właśnie ona zablokowała wyposażenie w multitouch pierwszego telefonu z Androidem (G1), a ostatnio oficjalnie oskarżyła HTC o nielegalne korzystanie m.in. z tej technologii .

Daniel Cieślak

Więcej o: