Do tej pory narzędzia programistyczne Apple (umożliwiające tworzenie aplikacji dla Mac OS X) można było instalować wyłącznie na Makach - teraz w licencji szykowanej właśnie kolejnej wersji pojawił się zapis, że może to być dowolny komputer klasy PC, wyposażony w procesor Intela (min. 2 GHz), co najmniej 2 GB pamięci RAM, kartę graficzną z 1 GB RAM oraz... system operacyjny Mac OS X.
Jeśli nie mamy do czynienia z jakąś pomyłką, to znaczy to ni mniej ni więcej, że Apple w końcu zdecydował się na rozdzielenie swojego sprzętu i oprogramowania - bo do tej pory jeśli ktoś chciał korzystać z Mac OS X (systemu niezmiernie cenionego za wysoką stabilność i bezpieczeństwo), to musiał kupić komputer firmy Apple. Teraz będzie inaczej - system będzie można kupić oddzielnie i zainstalować na dowolnym, zgodnym ze specyfikacją, komputerze.
Nie wiadomo na razie, czy Apple zamierza wprowadzić jakąś zupełnie nową wersję (Mac OS X PC Edition?), czy może raczej firma udostępni po prostu uaktualnienie dla obecnego wydania - Snow Leoparda. To drugie wydaje się bardziej prawdopodobne - takie rozwiązanie jest po prostu tańsze i wygodniejsze.
Dodajmy, że nie jest to żadna rewolucja pod względem technicznym - od czasu gdy Apple "przesiadł się" na procesory firmy Intel, jego komputery pod względem komponentów niewiele różnią się od typowych maszyn sprzedawanych z Windows. Mac OS X jest już zresztą od dawna na nich instalowany przez użytkowników - z tym, że do tej pory Apple zdecydowanie zwalczał takie działania (dość wspomnieć o procesie wytoczonym firmie Psystar, która sprzedawała własne komputery z preinstalowanym Mac OS X). Ale wydaje się, że firma zweryfikowała swoje stanowisko...
Ta decyzja ma sens - "uwolniony" od sztywnego powiązania ze sprzętem Mac OS X ma zdecydowanie większą szansę na zdobycie znaczącego udziału w rynku. Do tej pory jego ekspansję hamowała m.in. wysoka cena komputerów Apple. Ta przeszkoda teraz znika - czyżbyśmy byli świadkami początku wielkiej wojny Mac OS X z Windows?
Internauci znów nas przejrzeli. Wiadomość to oczywiście żart z okazji Prima Aprilis , a instalowanie Mac OS X na komputerach z Intelem w dalszym ciągu nie jest przez Apple mile widziane
traz, APS