Mac OS X dla wszystkich?

Nie, to nie jest jeszcze oficjalna deklaracja Steve'a Jobsa - ale z fragmentów oficjalnej dokumentacji narzędzi programistycznych Apple'a wynika, że będzie je można instalować na "dowolnym komputerze PC z zainstalowanym Mac OS X". Wygląda na to, że firma z Cupertino wreszcie się złamała i szykuje wersję Mac OS X, którą będzie można zainstalować na każdym komputerze z procesorem Intela, a nie tylko Maku.

Do tej pory narzędzia programistyczne Apple (umożliwiające tworzenie aplikacji dla Mac OS X) można było instalować wyłącznie na Makach - teraz w licencji szykowanej właśnie kolejnej wersji pojawił się zapis, że może to być dowolny komputer klasy PC, wyposażony w procesor Intela (min. 2 GHz), co najmniej 2 GB pamięci RAM, kartę graficzną z 1 GB RAM oraz... system operacyjny Mac OS X.

Mac OS X na dowolnym komputerze?

Jeśli nie mamy do czynienia z jakąś pomyłką, to znaczy to ni mniej ni więcej, że Apple w końcu zdecydował się na rozdzielenie swojego sprzętu i oprogramowania - bo do tej pory jeśli ktoś chciał korzystać z Mac OS X (systemu niezmiernie cenionego za wysoką stabilność i bezpieczeństwo), to musiał kupić komputer firmy Apple. Teraz będzie inaczej - system będzie można kupić oddzielnie i zainstalować na dowolnym, zgodnym ze specyfikacją, komputerze.

Nie wiadomo na razie, czy Apple zamierza wprowadzić jakąś zupełnie nową wersję (Mac OS X PC Edition?), czy może raczej firma udostępni po prostu uaktualnienie dla obecnego wydania - Snow Leoparda. To drugie wydaje się bardziej prawdopodobne - takie rozwiązanie jest po prostu tańsze i wygodniejsze.

To było możliwe od dawna

Dodajmy, że nie jest to żadna rewolucja pod względem technicznym - od czasu gdy Apple "przesiadł się" na procesory firmy Intel, jego komputery pod względem komponentów niewiele różnią się od typowych maszyn sprzedawanych z Windows. Mac OS X jest już zresztą od dawna na nich instalowany przez użytkowników - z tym, że do tej pory Apple zdecydowanie zwalczał takie działania (dość wspomnieć o procesie wytoczonym firmie Psystar, która sprzedawała własne komputery z preinstalowanym Mac OS X). Ale wydaje się, że firma zweryfikowała swoje stanowisko...

Ta decyzja ma sens - "uwolniony" od sztywnego powiązania ze sprzętem Mac OS X ma zdecydowanie większą szansę na zdobycie znaczącego udziału w rynku. Do tej pory jego ekspansję hamowała m.in. wysoka cena komputerów Apple. Ta przeszkoda teraz znika - czyżbyśmy byli świadkami początku wielkiej wojny Mac OS X z Windows?

Aktualizacja

Internauci znów nas przejrzeli. Wiadomość to oczywiście żart z okazji Prima Aprilis , a instalowanie Mac OS X na komputerach z Intelem w dalszym ciągu nie jest przez Apple mile widziane

traz, APS

Więcej o: